Při pátrání po záhadné ponorce, která údajně v pátek pronikla do švédských výsostných vod, se místní armáda soustředila na oblast kolem ostrova Nattarö v jižní části Stockholmského souostroví. Informovala o tom agentura DPA. Ruské úřady už dříve odmítly podezření, že se jednalo o ruské podvodní plavidlo, a obvinily z incidentu Nizozemsko. Haag to však označil za absolutní nesmysl.

V okolí prohledávané oblasti asi 60 kilometrů jižně od Stockholmu švédští vojáci odkláněli celý den civilní plavidla do vzdálenosti 10 kilometrů. Úřady uzavřely oblast také pro leteckou dopravu. Ministryně zahraničí Margot Wallströmová hovořila v pondělí o "velmi velkém ohrožení" v Baltském moři.

Vrtulníky a lodě pátrají po ponorce ve výsostných vodách severského království již čtvrtý den. Její výskyt v moři nedaleko hlavního města armádě potvrdili nezávisle na sobě tři očití svědci.

Švédská média o víkendu informovala, že armáda zachytila v okolí metropole Stockholmu rádiová hlášení, vysílaná na nouzové frekvenci údajně z porouchané ruské ponorky. Kódované vysílání prý přicházelo také z oblasti Kaliningradu, kde má Rusko svou baltskou flotilu.

Ruské ministerstvo obrany informace, že se jedná o jeho ponorku, rázně odmítlo. "Abychom uklidnili napětí v Baltském moři a ušetřili švédským daňovým poplatníkům další výdaje, doporučujeme zeptat se nizozemského námořnictva," uvedl mluvčí ministerstva.

Nizozemské ponorky, které byly v minulém týdnu na cvičení ve Švédsku, se však prý v pátek už nacházely v estonském přístavu u hlavního města Tallinnu. "Můžeme to dokázat fotografiemi," uvedl mluvčí nizozemského ministerstva obrany.

Související