Chilské úřady v pondělí zadržely bývalého ministra vlády diktátora Augusta Pinocheta v případu smrti 13 lidí zmizelých nedlouho po jeho převratu v roce 1973. Vysloužilý armádní plukovník Cristián Labbé se údajně podílel na únosech a mučení odpůrců tehdejšího Pinochetova režimu a měl podíl i na vzniku obávané tajné policie. Labbé svou vinu popírá.

Někdejší vysoký činitel chilské vojenské diktatury nese podle obvinění vinu za smrt skupiny oponentů režimu, kteří byli mučeni v místě, jež později nechvalně proslulo jako centrum Tejas Verdes, v němž tajná policie mučila stovky lidí.

Labbé, který se před soud dostane jako další z řady někdejších důstojníků, byl po návratu demokracie několik let starostou jedné ze čtvrtí metropole Santiago. Během doby v úřadě se v roce 2011 podílel na organizaci slavnosti na počest jednoho z dalších Pinochetových důstojníků, který byl v té době za mřížemi.

Za 17 let Pinochetovy vlády bylo podle odhadů zavražděno přes 3000 odpůrců jeho režimu, další desetitisíce lidí byly mučeny. Stovky tisíc lidí z Chile emigrovaly.

Související