Slovenský parlament změnou ústavy zakázal vývoz vody ze Slovenska do zahraničí. Návrh prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica, která označila vodu za strategickou surovinu. Předlohu zákona podpořila kromě poslanců vládních sociálních demokratů (SMER-SD) i část opozice.

Příslušnou změnu ústavy sněmovna schválila i díky podpoře části opozičních poslanců. Ficova strana SMER-SD má s 83 poslanci ve 150členné sněmovně sice pohodlnou většinu, k prosazení ústavního zákona je ale potřeba souhlas alespoň 90 poslanců. Pro zmiňovaný návrh nakonec hlasovalo 102 zákonodárců.

Zákaz vývozu vody ze zdrojů na území Slovenska, který po podpisu novely ústavy prezidentem vstoupí v platnost na začátku prosince, se nebude vztahovat na balenou pitnou a minerální vodu nebo vodu určenou pro osobní spotřebu. Nepostihne tak výrobce minerálek a ostatních balených vod. Výjimka bude platit i v případě humanitární pomoci nebo v nouzových situacích. Podrobnosti upraví zvláštní zákon.

Debatu ohledně zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody prostřednictvím potrubí nebo dopravními prostředky odstartovala letošní novela zákona o vodách, která by měla upravit podmínky obchodování s touto komoditou. Podle některých aktivistů a představitelů opozice si vláda tímto zákonem chtěla připravit prostor pro umožnění vývozu pitné vody do zahraničí. Představitelé vlády to však popřeli a v reakci na kritiku kabinet navrhl změnu ústavy.

"Pitná voda se považuje za jeden z největších celosvětových problémů budoucnosti lidstva. Navzdory tomu, že Slovensko má v současnosti dostatek zdrojů a zásob podzemní vody, to neznamená, že tyto zdroje nejsou nevyčerpatelné a nezranitelné," řekl Fico. Zároveň ale přiznal, že objem vody čerpané z podzemních zdrojů na Slovensku klesá. Pokusy o vývoz vody ze Slovenska se podle něj již vyskytly. Zmínil projekt na přepravu minerální vody potrubím ze severu země do sousedního Polska a podobný projekt se údajně chystal i na jihu Slovenska, kde měla být voda vyvážena do Maďarska.

Slovensko má značné zásoby podzemní vody, které podle ministerstva životního prostředí využívá pouze z jedné pětiny. Nevýhodou je, že tyto zdroje jsou na území Slovenska rozloženy nerovnoměrně a některé regiony jsou tak závislé i na povrchových zdrojích. Rozsáhlá zásobárna pitné vody je v povodí Dunaje na Žitném ostrově na jihu země, který je pravděpodobně největším říčním ostrovem v Evropě.

Problémem, se kterým se slovenští vodohospodáři potýkají, je neustále se zhoršující kvalita zdrojů pitné vody, a to právě na Žitném ostrově. Ten je ohrožován především zasypanou skládkou bývalých Chemických závodů Juraja Dimitrova, ze které se nekontrolovatelně šíří znečištění chlorovanými uhlovodíky.

Související