Kanadskou Ottawu ve středu vyděsil útok ozbrojeného muže, který postřelil vojáka u pomníku obětem války v centru města a pronikl do nedaleké parlamentní budovy. Voják svým zraněným podlehl. Premiér Stephen Harper prohlásil, že Kanada se středečním útokem v Ottawě nenechá zastrašit, ale zároveň zintenzivní svůj boj proti terorismu.

Policejní komando útočníka po divoké přestřelce zabilo. Původně nebylo jasné, zda neměl jednoho až dva komplice. Ve čtvrtek však policie oznámila, že střelec byl jen jeden. Právě kvůli pátrání po případných spolupachatelích ve vyklizeném centru kanadské metropole dlouhé hodiny po útoku probíhala policejní operace, ve středu pozdě večer místního času (ve čtvrtek nad ránem středoevropského času) ale policie nejvyšší stupeň pohotovosti odvolala s tím, že bezprostřední nebezpečí už nehrozí.

"Události tohoto týdne jsou temnou připomínkou, že Kanada není chráněná před oním druhem teroristických útoků, které jsme vídali jinde," řekl premiér. K incidentu v Ottawě došlo dva dny poté, co nedaleko Montrealu islámský radikál zaútočil na dva kanadské vojáky a jednoho usmrtil.

Kanadskou metropoli zaskočil útok maskovaného střelce ve středu kolem poledne místního času. Muž vyzbrojený útočnou puškou nejprve smrtelně zranil vojáka držícího stráž u válečného památníku. Poté se strhla divoká přestřelka i v nedaleké budově parlamentu, kde v té chvíli právě zasedala vláda. Ozbrojeného muže, kterého později policie identifikovala jako 32letého Michaela Zehafa-Bibeaua, tam usmrtil člen čestné stráže.

Fotografie z místa útoku

V době přestřelky v parlamentu právě k poslancům hovořil premiér Harper. "Ozvala se rána a po ní série výstřelů. Všichni jsme se rozprchli. Bylo to venku za dveřmi, těsně vedle sálu," popsal ministr financí Tony Clement. Někteří lidé z parlamentu prchali přes lešení, které bylo nedávno u objektu vystavěno kvůli rekonstrukci.

Harper se později ke střelbě v centru hlavního města vyslovil ve zvláštním prohlášení. Zdůraznil v něm, že i v nynější napjaté atmosféře musejí kanadská vláda a parlament pokračovat v práci. Útok na parlamentní budovu označil za opovrženíhodný, upozornil ale, že policie stále nemá veškeré potřebné informace.

Kvůli nejistotě ohledně případných kompliců útočníka měla policie v hlavním městě dlouho pohotovost a postupně prohledávala všechna místa, kde případně mohlo hrozit další nebezpečí. Centrum metropole bylo v podstatě hermeticky uzavřeno. Nyní už se tam lidé mohou zase volně pohybovat, policejní jednotky ale dál nikoho nepouštějí do okolí parlamentu.

"Pokračující policejní vyšetřování v oblasti centra města došlo k závěru, že zde už dál neexistuje hrozba pro veřejnou bezpečnost," uvedla policie v oficiálním prohlášení.

Záběry střelby v kanadském parlamentu

Podle BBC se hovoří o možném útoku islámských radikálů, ale zatím se k útoku žádná skupina nepřihlásila.

Kanadští vojáci mají nyní podle BBC nařízeno nenosit na veřejnosti uniformy, pokud nejsou ve službě. V Kanadě je podobně jako v USA zvykem, že voják nosí uniformu i mimo službu. Může se tak lehce stát terčem útoku radikálů.

České velvyslanectví v Ottawě, které leží necelý kilometr jihovýchodně od místa střelby, incident neohrozil. "Ambasáda byla okamžitě uzavřena, varovali jsme telefonicky jednu krajanku, která se mohla v okolí pohybovat," uvedl chargé d'affaires Robert Tripes. Personál zastupitelského úřadu je podle něj na místě, je v bezpečí a pracuje v normálním režimu. "Úřad je i za normální situace dobře chráněn, dalších opatření není zapotřebí," sdělil český diplomat.

V židovském muzeu v Bruselu zastřelil útočník dva Izraelce a Francouzku - čtěte ZDE

Spojené státy nabídly Kanadě pomoc ve zvládnutí následků ottawského incidentu. Nemají ale zatím informace o tom, že by šlo o útok teroristů. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to prohlásil mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Prezident Barack Obama se podle něj telefonicky spojil s Harperem, aby mu tlumočil soustrast a solidaritu amerického lidu.

Na situaci podle kanadských médií reagovalo vedení kanadsko-americké hokejové ligy NHL. Ve středu večer místního času měli hokejisté klubu Toronto Maple Leafs sehrát soutěžní utkání s ottawskými Senators, zápas byl ale odložen. Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že torontský tým se ubytoval v centru Ottawy nedaleko míst dnešního útoku.

Budovu uzavřela americká ambasáda v Ottawě

Celá Ottawa je podle místních novinářů v šoku, panika ale nepropukla. Rodiče ottawských školáků byli vyzváni, aby pro své děti ke školám nechodili. Školní budovy byly uzamčené a děti byly v bezpečí ve třídách, některé se uchýlily do krytů. Na výpadovkách z Ottawy policejní hlídky kontrolovaly všechna vozidla opouštějící město.

Kanada už před incidentem zvýšila úroveň ohrožení terorismem z nízké na střední. Podle BBC k tomu došlo vzhledem ke zvýšené aktivitě extremistů na internetu. Podobné napadené ale bezpečnostní složky neočekávaly.

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!