Ruský prokurátor nechal zadržet další čtyři pracovníky moskevského letiště Vnukovo kvůli havárii soukromého letounu, při které zahynul šéf francouzského ropného koncernu Total Christophe de Margerie i celá posádka. Informaci přinesla agentura Reuters. Kvůli nehodě také ve čtvrtek letiště Vnukovo oznámilo, že rezignoval generální ředitel Andrej Ďjakov a jeho zástupce Sergej Solncev.

Vyšetřovací komise se zaměřila na ty, kteří mohou být za nehodu zodpovědní. Ozývá se však kritika, že vyšetřovatelé chtějí případ uzavřít co nejrychleji a obvinit opilého řidiče Vladimira Martyněnka, který jel po letištní ploše se sněžným pluhem, do něhož letoun narazil.

Martyněnko, který byl jediným zadrženým bezprostředně po nehodě, je nyní ve vazbě, ve které podle čtvrtečního rozhodnutí moskevského soudu zůstane přinejmenším do 21. prosince. Soud tak vyhověl žádosti prokuratury o prodloužení původní 48hodinové vazby.

Podle řidičova advokáta se testování Martyněnka na alkohol uskutečnilo pouze vizuálně bezprostředně po srážce, navíc prý nebylo provedeno žádné kontrolní měření. Ruská média uvádějí, že řidič se přiznal k tomu, že před nástupem na směnu si dal kávu s koňakem.

Ve čtvrtek ruští vyšetřovatelé oznámili, že zadrželi další čtyři pracovníky letiště. Je mezi nimi vedoucí správy letiště Vladimir Ledenev, který měl dohled nad odklízením sněhu v době, kdy se havárie odehrála. Dále šéf řízení letů Roman Dunayev a dva dispečeři.

Podle agentury Reuters kvůli nehodě podali rezignaci generální ředitel letiště Andrej Ďjakov a jeho zástupce Sergej Solncev. Letiště o rozhodnutí vedení vzdát se svých funkcí informovalo ve čtvrtek.

Soukromé letadlo Falcon 50 se srazilo s uklízecím strojem v úterý těsně před půlnocí při pokusu vzlétnout. Podle záznamu rozhovoru dispečera letadlo levým křídlem narazilo do úklidového stroje a okamžitě začalo hořet. Přes okamžitý zásah letištních hasičů nikdo havárii nepřežil. Podle vyjádření mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina je vysoce pravděpodobné, že šedesátiletý řidič odklízecího stroje byl v době havárie pod vlivem alkoholu.

Související