Ruští novináři se pustili do boje s cenzurou. Z lotyšské Rigy založili server Meduza.io, psát chtějí nezávislé zprávy a kritizovat ruskou vládu. Zprávu přinesl The Guardian.

Šéfkou Meduzy se stala uznávaná editorka Galina Timčenková, která letos v březnu musela opustit redakci Lenta.ru. Odešla údajně poté, co si s Putinovým příznivcem a vlastníkem Lenty Alexandrem Mamutem vyjasňovala, jakým způsobem má Lenta psát o ukrajinské krizi.

Timčenková v Rize povede zhruba dvacetičlenný tým složený převážně z bývalých reportérů Lenty, kteří podali výpověď na protest proti jejímu propuštění. Teď budou muset využít každé skuliny v ruském světě cenzury, aby se jejich zprávy dostali k domácím čtenářům.

Obsah chtějí šířit na webových stránkách a přes aplikaci. Ruská vláda má sice k dispozici nástroje, jak Rusům zakázat přístup na webové stránky, které sama označí za extremistické, zatím ale neexistuje způsob, jak by mohla blokovat aplikace. Toho chce Meduza využít.

Zakládající člen Meduzy Ivan Kolpakov v rozhovoru pro The Calvert Journal přiznal, že redakce přemýšlí o záložních plánech. "Pár nápadů, co budeme dělat, pokud nás Kreml zakáže, máme. Chtěl bych ale zdůraznit, že bychom rádi zůstali na území Ruska, jenže Moskva teď není pro nezávislé noviny nejlepším místem," řekl Kolpakov.

Kolpakov se také brání srovnání s Lentou. "Lenta.ru měla patnáct let na to, aby se stala největšími ruskými novinami. My budeme malou pirátskou lodí," dodal.

Meduza si zatím jména svých sponzorů nechává pro sebe. Diskutovalo se o tom, že by ji mohl podporovat oligarcha a propuštěný politický vězeň Michail Chodorkovskij, Meduza to ale popřela.

Odchod Timčenkové z Lenty je považován za zlomový okamžik v ruském mediálním prostředí. Jen z Lenty letos na jaře odešlo sedmdesát novinářů a následovaly je týmy z dalších redakcí. Vyměnily se lidé ve vedení médií a ruská vláda přijala několik opatření, které ještě více omezily svobodné šíření informací.