Bývalý polský premiér Donald Tusk v pátek popřel, že mu ruský prezident Vladimir Putin navrhl rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko.

Že se tak stalo při jeho návštěvě Ruska v roce 2008, tvrdil nedávno předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski v rozhovoru s americkým serverem Politico.

"Putin po nás chtěl, abychom se podíleli na dělení Ukrajiny. Byla to jedna z prvních věcí, které Putin řekl premiérovi Tuskovi, když navštívil Moskvu," uvedl v interview Sikorski, který tehdy jako ministr zahraničí Tuska doprovázel. Ukrajina je prý umělý státní útvar a Lvov je polské město, Poláci by si ho proto měli zase zabrat.

Krátce po zveřejnění rozhovoru, který začátkem týdne vyvolal pobouření a mohl by ještě víc zhoršit napětí mezi Polskem a Ruskem, se ale Sikorski na tiskové konferenci od svých tvrzení distancoval. Jednapadesátiletý politik se omlouval tím, že mu selhala paměť.

"Putin mi nikdy takovou nabídku neučinil," prohlásil v pátek v polském rozhlase také Tusk. Sikorski podle něj možná získal podobný pocit po Putinových znepokojivých poznámkách na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, kdy ruský prezident řekl, že Ukrajina je umělý státní útvar a že Rusko tam má své zájmy.

Polská opozice kvůli rozhovoru žádá demisi Sikorského. Podle polského tisku chce i polská premiérka Ewa Kopaczová, aby byl Sikorski zbaven funkce předsedy dolní komory polského parlamentu.

Kreml začátkem týdne Sikorského tvrzení rovněž popřel a označil ho za nesmysl.

Související