Napětí mezi Katalánskem a centrální španělskou vládou Mariana Rajoye stále roste. Ani ne za dva týdny se v regionu bude konat neoficiální hlasování o nezávislosti, a s tím Madrid nesouhlasí.

Dění kolem Katalánska bedlivě sledují i Baskové. Právě Baskicko se v minulosti nechvalně proslavilo krvavou kampaní ozbrojené organizace ETA. Ta ale v roce 2011 složila zbraně.

Novou sílu do žil baskickým separatistům vlily hned dvě události. Tou první bylo vytvoření 120kilometrového lidského řetězu, do kterého se v červenci zapojilo na 150 tisíc lidí. Druhou pak zářijové referendum o nezávislosti ve Skotsku.

V článku se dále dozvíte

  • Dění kolem katalánské neoficiálního hlasování o nezávislosti na Španělsku sledují Baskové.
  • Baskové i Katalánci tvrdí, že španělský premiér by si měl vzít příklad z Davida Camerona, který nechal Skoty o odtržení hlasovat.
  • Baskicko prozatím referendum nechystá, jejich lídr usiluje o uznání Basků coby národa.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.