Mezi opatřeními ke snížení imigrace, která zvažuje britská vláda, je také limit pro počet občanů Evropské unie, kteří by směli pracovat v Británii.

V neděli to řekl britský ministr obrany Michael Fallon. Evropská komise již dříve uvedla, že podobný krok by porušoval unijní zákony, Londýn ale doufá, že se mu podaří vyjednat jejich změnu.

"Nemůžeme jen říkat, že zákony platí 50 let a není možné je nikdy změnit. Věci se v Evropě změnily," uvedl ministr. "Je správné povolovat velkému počtu lidí přicházet do jednotlivých sektorů, zvláště do některých oblastí země, bez jakéhokoli omezení?" pokračoval.

Podle Fallona "zaplavili" britská města přistěhovalci a sami Britové v nich žijí v obklíčení. V některých regionech by se velký počet zahraničních dělníků a cizinců žádajících podporu měl prý držet pod kontrolou.

V opačném případě hrozí nebezpečí, že budou imigranti dominovat, řekl Fallon s použitím slovníku, který listu The Guardian připomněl nekompromisní projevy bývalé premiérky Margaret Thatcherové ze 70. let minulého století.

"V některých oblastech, zejména na východním pobřeží, se města cítí být obklíčena velkým počtem zahraničních dělníků a lidí žádajících podporu. Je správné, že se o to chceme postarat," uvedl ministr.

Před tím, že záměr omezit přistěhovalectví z ostatních zemí EU by nejspíš porušoval unijní zákony, varoval Británii v pondělí dosluhující předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

"To je současný postoj. Chceme to změnit, aby se zajistila kontrola počtu přistěhovalců," reagoval Fallon na Barrosova slova.

Na adresu německé kancléřky Angely Merkelové, která v neděli v britském deníku The Times potvrdila svůj odpor vůči jakémukoli omezení svobody pohybu pracovních sil po EU, řekl, že ještě neviděla britské návrhy.

Britský premiér David Cameron Britům slíbil, že s partnery brzy nově projedná vztahy Británie s EU a v případě svého znovuzvolení na jaře 2015 uspořádá v roce 2017 referendum o setrvání země v unii.

V příštích týdnech má voličům a evropským partnerům oznámit plány na omezení přistěhovalectví.

Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti Spojeného království. Ta těží z kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a již dosáhla významných volebních vítězství.

Cameron před týdnem britskému tisku řekl, že jádrem jeho plánovaného vyjednávání nových podmínek pro Británii v EU bude přistěhovalecké právo. Svou představu v této oblasti ale neupřesnil.

Podle BBC tak ale učiní do Vánoc, možná již před doplňovacími volbami 20. listopadu, v nichž se očekává vyrovnaný souboj mezi kandidátem konzervativců a zástupcem UKIP.

Deník The Times s odvoláním na nejmenované zdroje krátce po premiérově oznámení uvedl, že Cameron chce omezit počet málo kvalifikovaných imigrantů z EU, kteří by se mohli ucházet o práci v Británii.

Konfederace britského průmyslu, která patří k nejvlivnějším britským lobby, na to reagovala tvrzením, že volný pohyb pracovních sil v rámci EU je jednou ze zásadních částí jednotného unijního trhu. Pro komisi EU a mnoho členských zemí je tento princip "nezpochybnitelný".

Úřad britského premiéra to odmítá s tím, že platný systém je "neudržitelný". Podle oficiálních statistik přišlo z EU do Británie od března 2013 do března 2014 na 131 000 pracovníků, což bylo o 95 000 více než v předchozích 12 měsících.

Londýn také zdůrazňuje, že nezaměstnanost občanů EU v Británii se ve druhém čtvrtletí roku 2014 zvýšila o 17 procent oproti druhému čtvrtletí loňského roku.

Odpůrci omezování imigrace z EU ale zdůrazňují, že přistěhovalci více platí na daních, než pobírají na dávkách. Stejně tak by prý některá odvětví, například zdravotnictví, měla bez imigrantů velké problémy.

Související