Vítězem ukrajinských parlamentních voleb se stal Blok Petra Porošenka. Zisk prezidentského bloku se pohybuje mezi 22 a 23 procenty.

Na druhém místě je s malým odstupem Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka.

Třetí místo obsadilo hnutí Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, které by mělo získat 13 až 14 procent hlasů.

Pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu pravděpodobně překoná ještě Radikální strana populisty Oleha Ljaška se šesti až osmi procenty, Opoziční blok dědiců bývalé vládní proruské Strany regionů se zhruba stejným procentem hlasů, nacionalistická strana Svoboda se šesti až sedmi procenty a strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové s 5,6 procenta hlasů.

Radikální nacionalisté z Pravého sektoru získali přibližně dvě procenta hlasů. Za branami sněmovny by měli zůstat také komunisté s necelými třemi procenty, strana Silná Ukrajina bývalého vicepremiéra Serhije Tihipka i Občanská pozice exministra obrany Anatolije Hrycenka.

Vyplývá to ze tří průzkumů provedených u volebních místností. Ty organizovalo několik zahraničních i ukrajinských institucí včetně Gallupova ústavu.

Ústřední volební komise začíná sčítat hlasy v neděli večer, předběžné výsledky by měla oznámit v pondělí.

Výsledky voleb, pokud se potvrdí, jsou jistým překvapením – vysoká volební podpora Lidové fronty se nečekala. Zklamáním pro voliče Oleha Ljaška je naopak výsledek Radikální strany, která v předvolebních průzkumech figurovala jako druhá.

Průzkumy potvrzují, že ukrajinský parlament stojí před politickým zemětřesením. Dřívější převaha proruských poslanců je minulostí a jako základ budoucí vládní koalice se rýsuje spojenectví Porošenka s Jaceňukem.

Jaceňuk si zřejmě udrží post ukrajinského premiéra. Novinářům v Kyjevě to po oznámení prognóz volebních výsledků řekl šéf Porošenkova volebního štábu Jurij Lucenko.

"Bude-li s tím Jaceňuk souhlasit, pak to nejspíš žádný problém nebude," konstatoval Lucenko.

Prezidentský blok již před volbami připravil návrh koaliční smlouvy, která podle Lucenka obsahuje "jasný harmonogram reforem". Kdo ho bude připraven realizovat, stane se premiérem a šéfem parlamentu, uvedl Lucenko.

O budoucí ukrajinské vládní koalici by se mělo jednat už v pondělí. Porošenko by chtěl koaliční jednání ukončit do deseti dnů.

S podporou Svépomoci proevropsky orientovaného lvovského starosty může mít nový kabinet silnou parlamentní oporu, přestože velký Porošenkův náskok, který signalizovaly průzkumy, se nepotvrdil.

Volební účast: 50 procent

Volby se podle ústřední volební komise obešly bez závažnějších incidentů, volební účast se pohybovala kolem 50 procent. Nejmenší byla podle zatím nepotvrzených údajů v Luhanské nebo Doněcké oblasti, kde hlasovalo kolem 27 procent voličů.

Porošenko v první reakci na Twitteru blahopřál voličům k úspěšným volbám.

"Většina voličů podpořila politické síly, které podporují prezidentský plán a usilují o politické řešení situace na Donbasu," uvedl dále prezident v prohlášení zveřejněném na jeho webových stránkách. Voliči se podle hlavy státu vyslovili pro nezvratný proces sblížení s Evropou.

"Víc než dvě třetiny voličů, kteří se zapojili do voleb, podpořily intenzivní a nezvratnou orientaci ukrajinské politiky směrem k Evropě," konstatoval Porošenko.

Budoucí parlament se podle prezidenta bude moci opřít o "demokratickou, reformní, proukrajinskou a proevropskou většinu".

Podle šéfa hnutí UDAR Vitalije Klička, který byl jedničkou na kandidátce Bloku Petra Porošenka, získaly poprvé v ukrajinských dějinách absolutní většinu v parlamentu demokratické síly. "Není pochyb o tom, že vytvoří koalici," uvedl Kličko.

Šéf proruského Opozičního bloku Jurij Bojko spoléhá na to, že voliči dotázaní u volebních uren se ostýchali říct sčítacím komisařům o svém hlasování pravdu. Blok se prý nyní chce postarat o to, aby při sčítání hlasů nedocházelo k machinacím.

Opoziční blok, který podporují hlavně ruskojazyční stoupenci spolupráce s Moskvou, s přehledem zvítězil ve východní části země. Například ve Slavjansku získal 36 procent hlasů.