Hlavní žalobkyně justiční a policejní mise Evropské unie v Kosovu (Eulex), Češka Jaroslava Novotná, je údajně podezřelá z braní úplatků za zastavení trestního stíhání v nejméně třech případech. Tvrdí to kosovský list Koha Ditore s odvoláním na informace jiné prokurátorky Eulexu Marie Bamiehové.

Kromě Novotné je prý z této korupce podezřelý také bývalý hlavní soudce Eulexu, Ital Francesco Florit. Podle Koha Ditore panuje přesvědčení, že přispěli k zastavení trestního stíhání vedeného proti poslanci Fatmiru Limajovi a bývalému generálnímu tajemníkovi ministerstva zdravotnictví Iliru Tolajovi, ale také v případu exploze v jedné prištinské kavárně, v němž byli podezřelými příslušníci speciální policejní jednotky.

Prokurátorka Bamiehová podle agentury AFP potvrdila, že existuje důvodné podezření, že vysocí činitelé Eulexu přijímali úplatky za zastavení určitých trestních případů týkajících se politiků a jim blízkých osob. Nicméně hned upozornila, že důvodné podezření ještě neznamená "rozsudek vinen".

"Nevím, jaké je jejich (podezřívaných) vysvětlení, ale mojí povinností jako prokurátorky je takové věci oznámit. Kdybych to neudělala, poukazovalo by se na to, že jsem do toho zapletená," uvedla Bamiehová, která v Eulexu pracuje od roku 2007. Dodala, že ona sama tento případ nemůže vyšetřovat, protože v něm vystupuje jako svědek.

Podle kosovského listu protikorupční tým při odposlechu účastníků některých kriminálních aktivit rovněž odposlouchával Novotnou a Florita, "kteří se setkávali s různými prostředníky při zakrývání závažných trestných činů".

Šéf mise Eulex Gabriele Meucci, který do funkce nastoupil teprve v půlce října, se za svůj tým postavil a uvedl, že ho tvoří profesionálové, kteří mají jeho plnou podporu. "Jestliže má někdo důkazy, že byl spáchán zločin, tak ať tyto důkazy předloží odpovídajícím způsobem, a nikoli přes média. Mise bude i nadále pokračovat ve svém hlavním úkolu, kterým je budování demokratických institucí v Kosovu," citoval Meucciho srbský deník Blic.

K případu se vyjádřil prostřednictvím mluvčího i český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejvyšší státní zastupitelství totiž Novotnou do funkce navrhlo. "Ví, že vyšetřování probíhá, a je o celé záležitosti informován. Zároveň ví, že vedení mise Eulex vyjádřilo svým prokurátorům a soudcům plnou podporu. Jelikož podezření není prokázané, není pro něj důvod ke znepokojení," řekl mluvčí Petr Malý.

List Koha Ditore rovněž napsal, že do případu je zřejmě zapleten i bývalý zástupce hlavního žalobce kosovské speciální prokuratury Brit Jonathan Ratel, který prý bránil vyšetřování proti Novotné a Floritovi.

Eulex ve zvláštním komuniké oznámil, že Bamiehová byla kvůli úniku informací spojených s kauzou suspendována. "Byla suspendována v souvislosti s vnitřním vyšetřováním úniku důvěrných informací. Oznámení (případu) neznamená, že můžete předat důvěrné informace médiím," konstatoval Eulex.

Prokurátorka podle AFP tvrdí, že je vystavena tlaku ze strany vedení mise. "Není to proto, že by něco zakrývali. Chtějí mě potrestat za to, co jsem při své práci náhodou prozradila," řekla.

Eulex v prohlášení nicméně ujišťuje, že nejde o sankci, nýbrž o ochranu před únikem informací.

Bamiehová podle AFP rovněž řekla, že pokud by informace, jimiž disponuje, byly odhaleny, "měly by šokovat Evropskou unii". "Ano, měly by EU šokovat, protože tato organizace (Eulex) plýtvá penězi daňových poplatníků, ale nic nedělá pro lidi v Kosovu," dodala.

Související