Arsenij Jaceňuk, jehož Lidová fronta se nejspíš stane vítězem ukrajinských parlamentních voleb, ve středu předložil vlastní návrh koaliční smlouvy a ohlásil nárok na post premiéra. Prohlásil, že na vládě by se kromě Bloku Petra Porošenka a strany Svépomoc měla podílet i strana Vlast a Radikální strana.

"Vítězná strana má v souladu s evropskou praxí právo zformovat koalici," řekl Jaceňuk, jehož strana je po sečtení téměř všech volebních hlasů s podílem 22,2 procenta těsně první. Premiér konstatoval, že jako šéf vítězné formace má "podle pravidel Evropské unie" právo zachovat si úřad předsedy vlády.

"Strategickým partnerem" zůstává pro Lidovou frontu Blok Petra Porošenka, který je podle předběžných výsledků na druhém místě. Jaceňuk hodlá přizvat do vlády také třetí Svépomoc, ale i další prozápadní strany, které se do sněmovny dostaly - Radikální stranu ukrajinského populisty Oleha Ljaška a stranu Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové.

Ukrajinské volby: Do parlamentu se dostane Jaceňuk i Porošenko - čtěte ZDE

Koaliční scénář prezidenta Porošenka, který svůj návrh koaliční smlouvy už publikoval, s účastí Ljaškových radikálů a strany Tymošenkové výslovně nepočítal. Jaceňuk ve středu nepřímo prezidentův návrh koaliční smlouvy odmítl, když předložil program vlastní. "Je to jednoduchý text na dvě a půl stránky," prohlásil premiér a dodal, že nová proevropská koalice by mohla nést jméno Evropská Ukrajina.

Porošenkův blok ale trvá na tom, že právě tato strana se stane hlavní součástí vládní koalice. Šéf jejího volebního štábu Vitalij Kovalčuk ve středu na tiskové konferenci v Kyjevě řekl, že frakce Bloku Petra Porošenka bude v příštím parlamentu nejpočetnější.

Dosavadní volební statistiky totiž nezahrnují výsledky z jednomandátových obvodů, kde se volilo většinovým systémem. Podle neúplných statistik má Porošenkův blok v těchto volebních obvodech zatím výrazně větší podporu než kandidáti Lidové fronty.

"Nezávisle na diskusích mezi členy budoucí koalice je zřejmé, že frakce Bloku Petra Porošenka bude v příštím parlamentu nejsilnější," řekl novinářům Kovalčuk.

Podle analytiků by mohl Porošenko v případě volebního vítězství uvažovat o kandidatuře dosavadního vicepremiéra Volodymyra Hrojsmana na úřad předsedy vlády. Hrojsman se jako ministr pro regionální rozvoj výrazně zapsal do jednání o široké autonomii Donbasu a jeho prestiž by mohla napomoci usmíření, uvedla agentura Reuters.

Podstatou Jaceňukova návrhu koaliční smlouvy je závazek přijmout do konce roku 36 nových reformních zákonů, napsala agentura Unian. Přizvaní koaliční partneři by měli navrhnout své kandidáty do budoucího kabinetu do příštího pondělí. Budou-li lepší než lidé z Jaceňukovy Lidové fronty, premiér je prý podpoří. Zásada proporcionálního zastoupení podle premiéra půjde stranou.

Ústřední volební komise ještě nedokončila sčítání hlasů, odevzdaných v nedělních mimořádných parlamentních volbách. Po sečtení 98 procent odevzdaných volebních lístků je ale zřejmé, že Lidová fronta, Blok Petra Porošenka a Svépomoc získaly dohromady víc než 50 procent hlasů.

Na prvním místě je Lidová fronta, pro niž hlasovalo 22,2 procenta voličů, druhý Blok Petra Porošenka má 21,8 procenta hlasů a třetí Svépomoc 11 procent. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny zřejmě ještě překonají proruský Opoziční blok s 9,4 procenta, populistická Radikální strana se 7,5 procenta a strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové s 5,7 procenta hlasů.