Kyjev podle povstalců odvolal svůj podpis pod dokumentem o vytvoření nárazníkové ochranné zóny mezi jednotkami separatistů a armády v Donbasu. Oznámila to ve středu ruská média s odvoláním na vicepremiéra samozvané Doněcké lidové republiky Andreje Purgina. Ukrajinská média zprávu s potvrzením této informace zatím nepřinesla.

Dohoda o vytvoření nárazníkové zóny široké 30 kilometrů a bez těžkých zbraní byla uzavřena 20. září v běloruském Minsku jako součást devítibodového ujednání o zastavení palby a politickém řešení krize.

Každá z bojujících stran se zavázala vyvést z linie fronty velkorážné palebné prostředky do vzdálenosti patnácti kilometrů. Na mnoha místech, například na doněckém předměstí či v okolí strategického města Debalceve, ale nárazníková zóna nevznikla.

"Připravujeme se k válce," řekl ve středu šéf doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko při návštěvě města Makijivka kontrolovaného povstalci. Kyjev svůj podpis prý odvolal bez jakéhokoli vysvětlení a opakovaně příměří porušuje.

Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany ukrajinským novinářům řekl, že o odvolání podpisu pod zářijovou dohodou nemá žádné informace. "Takové zprávy nemůžeme potvrdit," konstatoval mluvčí.

Povstalecká média před víkendovými ukrajinskými parlamentními volbami rozšiřovala zprávy o tom, že Kyjev těsně po hlasování hodlá podniknout mohutný útok na postavení povstalců v Doněcké a Luhanské oblasti. Ukrajinské vedení tyto pověsti popřelo a označilo je za provokaci.

Související