Nejméně 100 mrtvých a více než 300 pohřešovaných si vyžádal sesuv půdy, který ve středu zavalil domky zaměstnanců čajové plantáže v centrální části Srí Lanky. Půda se svezla v důsledku monzunových dešťů.

"Pozastavili jsme záchranné operace kvůli tmě a nepříznivému počasí. Existují obavy z dalších sesuvů půdy. Budeme pokračovat zítra (ve čtvrtek)," uvedl srílanský ministr pro řešení přírodních katastrof Mahinda Amaravíra z místa neštěstí v okrese Badulla, asi 220 kilometrů východně od hlavního města Kolomba.

Ministr pro řešení přírodních katastrof Mahinda Amaravíra uvedl, že 75 dětí uniklo neštěstí, protože byly v okamžiku tragédie ve škole. Žáci, kteří odešli na vyučování v ranních hodinách, nalezli po návratu na místě své vesnice jen rozsáhlou plochu zasypanou zeminou a bahnem.

Podle Amaravíry je sesuv nejméně tři kilometry dlouhý. "O dalších lidech nemáme zprávy. Děláme maximum, abychom je zachránili," řekl ministr. Úřady sdělily, že záchranné práce brzdí mlha a obavy z dalších závalů a že naděje na záchranu nezvěstných rychle klesají. Armáda už poslala na pomoc se záchrannými pracemi vojáky. Po možných přeživších pátrá na 500 vojenských i civilních záchranářů, upřesnila agentura AP.

"Ležela jsem pod sutinami a nějací lidé mě vytáhli... Moje matka a teta zahynuly," popsala jedna z přeživších, zatímco jí lékaři ošetřovali zranění.

Agentura Reuters napsala, že lidé z postižené vesnice dostali již v letech 2005 a 2012 radu, aby se z místa odstěhovali kvůli velkému riziku sesuvů, ale mnozí varování nedbali.

Většina Srí Lanky v posledních týdnech zažívá vytrvalé deště a úřady varovaly před sesuvy půdy a rizikem padajícího kamení. Doposud ale žádné oběti hlášeny nebyly.

V centrální vrchovině ostrovní Srí Lanky se pěstuje světově proslulý cejlonský čaj. Nynější období dešťů na Srí Lance trvá od října do prosince.

Související