Severní Korea nabízí vysoce postavenému představiteli Evropské unie, aby se přijel přesvědčit o tamní situaci v oblasti lidských práv. Pozvání platí ale jen tedy, pokud z připravované rezoluce OSN zmizí zmínka o mezinárodním trestním tribunálu.

Agentuře AP to ve čtvrtek v New Yorku oznámili severokorejští diplomati.

Zmocněnec EU Stavros Lambrinidis má na sever Korejského poloostrova přijet příští rok v březnu. Pozvání k návštěvě už bylo údajně z Pchjongjangu do Bruselu odesláno. Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která severokorejskému vedení vadí, navrhla EU společně s Japonskem. Dokument vyzývá Radu bezpečnosti, aby na problém porušování lidských práv v KLDR upozornila mezinárodní trestní soud v Haagu.

I když je pravděpodobné, že Čína jako stálý člen Rady bezpečnosti takovou rezoluci nepřipustí, Pchjongjang je s návrhem nespokojen, protože upozorňuje světové společenství na tragické poměry, v nichž obyvatelstvo Severní Koreje žije.

KLDR překvapivě v poslední době nabízí dialog o otázkách lidských práv. Naznačila například, že by připustila i návštěvu vysokého komisaře OSN pro lidská práva v Pchjongjangu.

I tato případná návštěva se však podle severokorejských diplomatů uskuteční jen tehdy, pokud zmínka o haagském tribunálu z navrhované rezoluce zmizí. Návrh rezoluce nyní projednávají výbory Valného shromáždění OSN, které o něm mají hlasovat příští měsíc. Do té doby se text může ještě změnit.

Související