Velká Británie by raději měla odejít z Evropské unie, než aby omezovala přistěhovalectví z EU, myslí si německá kancléřka Angela Merkelová. Napsal to německý časopis Der Spiegel.

Odpoledne mluvčí Merkelové zprávu vyvrátil s tím, že Německo chce, aby byla Británie aktivním a zapojeným členem unie. Nadále ale nesouhlasí se záměrem britského premiéra Davida Camerona omezit přistěhovalectví z jiných unijních států. 

Britská vláda se už několikrát nechala slyšet, že zvažuje přistěhovalectví omezit, za což ji Evropská komise kritizovala s tím, že by šlo o porušení unijních zákonů. Rovněž se mluví o takzvaném exitu Británie z EU.

"Je na Británii, aby objasnila, jakou roli chce v budoucnu v Evropské unii sehrát. Není to bilaterální záležitost mezi Německem a Británií, ale mezi Británií a všemi evropskými partnery," uvedl Seibert.

Britský premiér David Cameron už dříve slíbil voličům, že v případě svého vítězství v parlamentních volbách na jaře příštího roku uspořádá referendum o setrvání země v EU. Před plebiscitem se ale bude snažit vyjednat nové, výhodnější podmínky britského členství, které by hovořily pro setrvání Británie v unii, podotýká BBC.

Jedním z témat, o kterých chce prý Cameron s unijními představiteli jednat, je právě svoboda pohybu a omezení množství přistěhovalců mířících do Británie. Merkelová ale prý podle německého časopisu dala jasně najevo, že stáhne svou podporu britskému členství v Evropské unii, jestliže Londýn bude na reformě imigrační politiky EU trvat. Je to vůbec poprvé, kdy německá kancléřka připustila, že britský exit z EU je možný, poznamenal k tomu Der Spiegel.

Cameronova vláda konzervativců a liberálních demokratů jedná pod tlakem euroskeptického křídla Konzervativní strany a zvyšující se popularity nacionalistické a protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta těží z tvrdé kritiky EU a množství přistěhovalců v zemi a již dosáhla významných volebních vítězství.

Podle oficiálních statistik přišlo z EU do Británie od března 2013 do března 2014 na 131 tisíc pracovníků, což bylo o 95 tisíc více než v předchozích 12 měsících. Londýn také zdůrazňuje, že nezaměstnanost občanů EU v Británii se ve druhém letošním čtvrtletí zvýšila o 17 procent oproti stejnému období loňského roku.