Nedělní volby na separatistickém východě Ukrajiny, které neuznává Kyjev ani západní země, potvrdily pozice dosavadních povstaleckých vůdců neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republiky Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického.

Podle agentury AFP "drtivé vítězství" dosavadních vůdců separatistů nebylo žádným překvapením. Kyjev povstalecké volby odmítl jako "frašku" a Evropská unie je označila za překážku pro mírový proces. Naopak Rusko oznámilo, že bude výsledky voleb respektovat.

Hlavou "Doněcké lidové republiky" byl zvolen Zacharčenko 765.340 hlasy z přibližně milionu voličů, uvedla ruská agentura Interfax. Podle agentury Reuters bývalý elektrikář Zacharčenko vyhrál se 79 procenty hlasů. "Parlamentní volby" vyhrála společenská organizace Doněcká republika, v jejímž čele Zacharčenko stojí.

V sousední "Luhanské lidové republice" se vítězem nedělních voleb stal podle agentury TASS dosavadní vůdce Igor Plotnickij s 63 procenty hlasů a jím vedené hnutí Mír pro Luhansko s podporou 69 procent voličů.

Separatisté si tento výsledek vykládají jako odtržení Donbasu od Ukrajiny, zatímco západní tisk píše o "zinscenování státnosti" či o "exportu ruské imitace demokracie".

"Rusko respektuje vůli lidu jihovýchodní Ukrajiny. Zvolení představitelé získali mandát k řešení praktických úkolů s cílem obnovit normální život v oblastech," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Zároveň zdůraznilo potřebu zahájit "fungující" dialog mezi ukrajinskými úřady a separatistickými regiony. Podle ruské diplomacie mají nově zvolení vůdci mandát pro vyjednávání s Kyjevem.

Evropská unie ale tak vstřícná k vítězům voleb není. "Považuji prezidentské a parlamentní volby v Doněcké a Luhanské lidové republice za novou překážku na cestě k míru na Ukrajině," uvedla ve svém nedělním prohlášení nová šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

"Hlasování je nelegální a nelegitimní a Evropská unie ho neuzná," dodala s tím, že volby jsou v rozporu s dohodou z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko volby nazval "fraškou, která se odehrává pod hlavněmi tanků a samopalů". "Spoléhám na to, že Rusko takzvané volby neuzná, protože jsou jasným porušením minského protokolu z 5. září, který podepsal i zástupce Ruska," prohlásil Porošenko.

Washington podle agentury TASS "poradil" Moskvě, aby se zdržela využití volebních výsledků jako záminky "k vyslání dalších vojáků a vojenské techniky na Ukrajinu". Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby splnil svá prohlášení, že nezpochybní celistvost a jednotu Ukrajiny.

"Lidi stáli na mraze i několik hodin, aby mohli hlasovat. Měli k tomu dva důvody: rozhodně si nepřáli stát se zase součástí Ukrajiny, která je celé léto bombardovala a ostřelovala. Zároveň se báli zůstat bez 'sociální karty', která se rozdávala ve volebních místnostech," napsal ruský internetový list Gazeta.ru o nedělním hlasování v Luhansku.

Dodal, že hlasování předcházela fáma, že těchto karet, slibujících bezplatné zdravotní ošetření i slevy v dopravě a v obchodech, nebude dost pro všechny, a tak stovky lidí stály ve frontách ještě před otevřením volebních místností. Mnozí prý hovořili o tom, že hlasují hlavně pro to, aby se stali součástí Ruska.

Liberální ruský list Vedomosti v pondělním komentáři označil povstalecké volby za splnění snu šéfa ruské ústřední volební komise: "Hlasují všichni, kdo po tom zatouží (včetně nezletilců, běženců či lidí bez dokladů), ale zvoleni jsou jen ti prověření. Jak by Rusko mohlo tak vynikající volby neuznat?"