V zatím posledním pokusu přesvědčit svět, aby něco udělal s globálním oteplováním, vydal Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) nové varování: Je nutné nejpozději do roku 2100 ukončit využívání fosilních paliv.

Pokud nemá dojít k "závažným, všudypřítomným a nevratným" klimatickým změnám, má podle nové zprávy vědeckého panelu do roku 2050 pocházet většina světové elektřiny z obnovitelných zdrojů.

V opačném případě hrozí globální oteplení o čtyři stupně Celsia - a takovou změnu by podle vědců nemuselo lidstvo ustát. Mezi vědci panuje shoda na tom, že Země i civilizace ustojí globální oteplení o dva stupně Celsia.

Jde přitom o čtvrté varování OSN za posledních 14 měsíců, píše server quartz.com.

Šéf OSN Pan Ki-mun označil zprávu IPCC, zveřejněnou v neděli, za nejobsáhlejší odhad klimatických změn, jaký byl kdy pořízen. "Sám jsem viděl, jak rychle ubývá ledovců," dodal Pan Ki-mun, který vede OSN osmým rokem.

Podle zprávy IPCC je potřeba do opuštění fosilních paliv, a tedy do oteplení jen o dva stupně Celsia investovat. Stát by to mělo jen zhruba 0,06 procenta světového HDP.

Světoví lídři se mají sejít příští rok v Paříži. Summit má pokračovat ve snaze ne zcela úspěšných jednání v Kjótu nebo Kodani zabránit klimatickým změnám. OSN se o to snaží od roku 1992, celosvětovou dohodu ale brzdily státy jako Čína nebo Spojené státy. USA ovšem poslední dobou naznačují, že by mohly mít o dohodu zájem.  

Podle environmentalisty George Marshalla ale může třiadvacet let váhání znamenat, že na udržení růstu teploty jen o dva stupně Celsia je už pozdě a Zemi čeká oteplení o stupně čtyři.

Podle vědce Johna Schellnhubera, který se zabývá klimatickými změnami, se rozdíl dvou stupňů Celsia "rovná existenci lidské civilizace". S oteplením o čtyři stupně se lidská rasa nemusí podle něj vyrovnat už proto, že například americká produkce kukuřice, sóji a bavlny spadne o 82 procent.

Téměř polovině rostlin a živočichů by mohlo hrozit vyhynutí a dvěma třetinám světových měst zatopení. Hladina moře se má poté, co roztají všechny ledovce v Grónsku, zvednout o 30 stop (zhruba devět metrů). Ke zvýšení průměrné teploty o čtyři stupně se přitom podle Marshalla můžeme dostat už za 60 let.

Související