Rakousko využije vůči České republice všechny politické a právní prostředky kvůli možnosti budování českého trvalého úložiště jaderného odpadu blízko hranic s Rakouskem.

Rakouský kancléř Werner Faymann o tom v úterý informoval ve Vídni po schůzi vlády, uvedla agentura APA. Podle tohoto zdroje Faymann hrozí i žalobou.

České úřady plánují hlubinné úložiště vybrat ze sedmi zkoumaných lokalit, z nichž některé leží poblíž hranice s Rakouskem.

"Rakousko se staví jasně proti jaderné energii a je také zcela proti konečným úložištím jaderného odpadu v blízkosti hranic," cituje Faymanna tisková zpráva rakouské vlády.

"Včas jsme zahájili rozhovory na všech úrovních a následně vyčerpáme také všechny politické a právní možnosti," prohlásil dále kancléř.

Ministerstvo životního prostředí v říjnu oznámilo, že povolilo průzkum pro trvalé úložiště radioaktivního odpadu. Geologické průzkumné práce a posuzování vhodnosti hlubinných úložišť se týkají všech lokalit, o které žádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Průzkum se provede konkrétně v lokalitě Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím. Některé z těchto lokalit leží nedaleko rakouských hranic.

Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065, jeho stavba potrvá 15 let. Nyní se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ v Temelíně a Dukovanech ukládá do meziskladů.

Rakousko vystupuje proti jaderné energetice dlouhodobě a v minulých letech jinak dobré česko-rakouské vztahy kazily zejména spory kolem provozu a plánované dostavby jaderné elektrárny Temelín.

Související