Americký prezident Barack Obama po drtivé porážce v úterních volbách řekl, že se nemůže dočkat spolupráce s novým Kongresem. Obě strany by se nyní podle prezidenta měly zaměřit na témata, ve kterých se shodnou. Zmínil například potřebu vytvářet nová pracovní místa nebo modernizaci infrastruktury.

Republikáni zcela ovládli Kongres. Po získání většiny 243 křesel ze 435 ve Sněmovně reprezentantů obdrželi také 53 křesel ve stočlenném Senátu. Obamovi demokraté nadvládu v horní komoře ztratili po osmi letech. "Není pochyb, že republikáni měli dobrou noc," prohlásil prezident, který má před sebou ještě dva roky v úřadu.

Demokraté neuspěli ani ve volbách do zákonodárných sborů jednotlivých amerických států. Ztratili většinu ve Sněmovnách reprezentantů ve státech Západní Virginie, Nevada, New Hampshire, Minnesota a Nové Mexiko a v Senátech států Nevada, New York, Maine, Colorado a Washington. Budou tak kontrolovat nejmenší počet zákonodárných sborů v jednotlivých státech unie od roku 1860.

Americký lid vyslal signál, že politici se musejí starat o jeho potřeby, nikoli o spory mezi sebou, řekl prezident. "Američané si očekávají, že lidé, které si zvolili, budou pracovat stejně tvrdě jako oni sami," uvedl Obama. Voliče prý slyší. Podle něj chtějí, aby se Washington "pustil do práce". Odpovědností prezidenta je postarat se o to, aby se tak stalo. Bílý dům teď čeká na nápady republikánů, jak vládnout společně.

Obama doufá v produktivní spolupráci s republikánem McConnellem

Za své priority označil zvýšení výdajů na boj s ebolou a širší nasazení vojenské síly proti teroristům z organizace Islámský stát. O tom hodlá s Kongresem co nejdříve jednat. "Svět musí vědět, že Spojené státy toto úsilí (porazit Islámský stát) podporují. Příslušníci americké armády si zaslouží, aby je jejich vláda jasně podpořila," konstatoval prezident.

Prezident rovněž oznámil, že do konce roku přijde s vlastní iniciativou k řešení ožehavého problému přistěhovalectví a ochrany hranic, pokud svůj návrh nepředloží poslanci Kongresu.

Obama po oznámení výsledků telefonicky hovořil s několika poslanci Kongresu z řad demokratů i republikánů. Mluvil i s pravděpodobným příštím vůdcem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem, s nímž má prezident mrazivé vztahy. Myslí si ale, že i přesto s ním může produktivně spolupracovat.

McConnell po rozhovoru řekl, že se těší na nalézání společných postojů republikánů a demokratů, zejména v oblasti obchodu a daní. Nebude ale překvapen, pokud bude prezident vetovat některé republikánské iniciativy, které ze Senátu vzejdou. Senát ovládaný republikány podle McConnella nedopustí bankrot státních financí a zablokování činnosti amerických vládních úřadů. "Velmi chybná" je ale Obamova zdravotnická reforma, které se bude Senát v nejbližších dnech věnovat, uvedl McConnell.

Obama na pátek chystá jednání s vůdci kongresových frakcí, aby s nimi projednal nové rozložení sil v zákonodárném sboru a jeho dopad na americkou vnitřní politiku.

Související