Američtí republikáni chtějí prý co nejrychleji zahájit legislativní kroky vedoucí k povolení stavby sporného obřího ropovodu Keystone XL z kanadské provincie Alberta na středozápad USA.

Prezident Barack Obama ve své středeční řeči bilancující volební výsledky prohlásil, že se chystá učinit v této věci rozhodnutí na základě analýzy vlivu potrubí na změny klimatu. Studie ministerstva zahraničí USA o ekologických dopadech ropovodu přitom už dříve konstatovala, že projekt ke zvýšení emisí nepovede.

"Myslím, že Keystone bude jedním z prvních návrhů zákonů, které předložíme novému Kongresu," uvedl republikánský senátor John Hoeven, dlouholetý podporovatel projektu. Podle něj bude zákon testem toho, jak moc myslí prezident Obama vážně slova o ochotě spolupracovat s republikány.

Podle Obamy běží "nezávislý proces" posuzování vlivu potrubí na životní prostředí. "Nechám ten proces dojít do konce," uvedl ve středu v prvním projevu po úterních volbách, v nichž opoziční republikáni drtivě zvítězili a poprvé po osmi letech zcela ovládli Sněmovnu reprezentantů i Senát.

Obama odkládá schválení ropovodu už déle než pět let, což vyvolává stále větší nelibost Ottawy. Kanada se už kvůli Obamově nečinnosti začala připravovat, že ropu plánovanou na vývoz do USA bude místo toho přepravovat na asijské a jiné trhy. To by ale znamenalo vyšší náklady i emise. USA by navíc ropu z Kanady musely nahradit dovozem ze zámoří. Obama odpíral svůj souhlas s výstavbou, aby si neznepřátelil vlivné levicové a zelené kruhy.

Ropovod za zhruba 5,4 miliardy dolarů (120 miliard Kč) staví kanadská firma TransCanada a jižní větev ropovodu ze státu Oklahoma k rafineriím na pobřeží Mexického zálivu se otevřela už v lednu. Po svém dokončení by potrubí mohlo přepravovat až 830 000 barelů ropy denně.

Související