Čínští političtí a vojenští představitelé údajně v posledních letech využívali návštěvy východoafrické Tanzanie k ilegálním nákupům velkého množství slonoviny, kterou pak pašovali ze země. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na britskou ekologickou organizaci EIA. Ta uvedla, že kupříkladu během cesty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Tanzanie v roce 2013 členové jeho vládní a obchodní delegace nakoupili tolik slonoviny, že se místní ceny za tuto surovinu zdvojnásobily na 700 dolarů za kilogram.

V Africe jsou ročně zabity tisíce slonů. Většina slonoviny a výrobků z ní putuje do Asie, především do Číny, kde je po nich velká poptávka.

Ekologická vyšetřovací agentura (Environmental Investigation Agency; EIA) ve své zprávě obvinila čínské diplomaty, obchodníky a představitele armády, že využívají oficiální návštěvy Tanzanie k nákupům slonoviny. Odvolává se mimo jiné na prodavače slonovinových výrobků v tanzanské metropoli Dáresalámu, kteří vypověděli, že v době návštěv Číňanů šly vždy obchody nepřehlédnutelně nahoru.

Podle místních zdrojů kupci využili toho, že diplomaté nejsou při návštěvách podrobováni tak přísným bezpečnostním kontrolám jako jiní cestující, a propašovali v roce 2013 bez problémů zboží v prezidentském letounu zpátky do Číny.

Podobné nákupy byly prý zaznamenány také při předchozí návštěvě bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa v Tanzanii. Za "hlavní zákazníky" prodejců slonoviny byli označeni rovněž zaměstnanci čínského velvyslanectví.

Také návštěva čínského vojenského námořnictva v Tanzanii v loňském roce při návratu z protipirátských hlídek v Adenském zálivu "vyvolala nárůst obchodů se slonovinou v Dáresalámu", konstatuje se ve zprávě organizace EIA.

Během návštěvy členů čínského námořnictva zadržela tanzanská policie čínského státního příslušníka jménem Jü Po, který mířil do přístavu v Dáresalámu s nákladním autem, v němž bylo pod dřevořezbami ukryto 81 sloních klů. Zásilka byla prý určena pro dva důstojníky čínských námořních sil. Jü dostal v březnu u místního soudu 20 let vězení, uvedla EIA.

Tanzanie je klíčovým spojencem Číny ve východní Africe. Prezident Jakaya Kikwete údajně při své návštěvě Pekingu minulý měsíc podepsal s Čínou dohody za 1,7 miliardy dolarů.

Když se Kikwete v roce 2005 ujal moci, žilo v zemi podle EIA na 142 tisíc slonů. Do konce letošního roku ale jejich počet pravděpodobně klesne na zhruba 55 tisíc.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje počet slonů zabitých v roce 2011 v Africe kvůli slonovině na 25 tisíc. Podle WWF na černém kontinentu zbývá již jen 470 tisíc těchto chobotnatců.

Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) zakazuje od roku 1989 téměř veškeré obchodování se slonovinou. Čína i Tanzanie jsou signatáři úmluvy.

Čína se navíc v posledních letech snaží prezentovat jako země, která chrání ohrožené druhy. Čínská televize odvysílala v uplynulých měsících záběry na pálení velkého množství slonoviny zabavené úřady i případy zadržení pašeráků na svém území.

Související