Čtyři pětiny z více než dvou milionů účastníků nedělního neoficiálního a nezávazného referenda v Katalánsku se vyslovily pro nezávislost na Španělsku. Vyplývá to podle katalánské vlády z předběžných výsledků ohlášených po sečtení téměř 97 procent hlasů.

Z dosavadních výsledků vyplývá, že naprostá většina voličů - přes 1,8 milionu - odpověděla kladně na obě položené otázky neoficiálního referenda, tedy "Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?" a "Chcete, aby tento stát byl nezávislý?". Dalších 225 000 voličů chce, aby se Katalánsko stalo státem, úplnou nezávislost ale odmítá. Dvojí ne na hlasovacích lístcích zaškrtlo jen pět procent voličů.

Referenda se účastnilo 2,2 milionu z přibližně 5,4 milionu oprávněných voličů. Většina odpůrců nezávislého Katalánska ale podle analytiků hlasování bojkotovala, a tak výsledky nejsou přesným obrázkem rozložení sil.

Šéf katalánské vlády Artur Mas po uzavření volebních místností prohlásil, že referendum bylo úspěšné a předvedlo, že Katalánsko si chce vládnout samo.

Naopak španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá odsoudil hlasování jako neplatnou, sterilní a neužitečnou politickou propagandu. Poněkud smířlivější byli zástupci španělské opozice. Předseda socialistů (PSOE) Pedro Sánchez řekl, že hlasování je začátkem nové éry, která povede ke vzniku Španělska jako federace jednotlivých států.

Referendum se konalo navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální. Konzervativní ústřední vláda v Madridu se snahy Katalánců o plebiscit pokouší neustále mařit zejména pomocí ústavního soudu. Podle ní je jakékoli zpochybňování španělské celistvosti neústavní. Premiér Mariano Rajoy v sobotu prohlásil, že nikdo nezničí jednotu Španělska, dokud bude on u moci.

Související