Albánský premiér Edi Rama na své pondělní historické návštěvě Kosova vyzval Bělehrad k uznání nezávislosti Kosova. Jeho srbský protějšek Aleksandar Vučič toto tvrzení následně označil za provokaci. Očekávané setkání tak očividně nenaplní naději na zlepšení srbsko-albánských vztahů, které do ní byly vkládány, spíš naopak.

"Máme dva zcela odlišné postoje ke Kosovu, ale realita je jen jedna a je nezměnitelná. Nezávislé Kosovo je nepopiratelná regionální a evropská realita a musí být respektována," prohlásil albánský premiér při společném vystoupení před novináři, které v přímém přenosu vysílaly televize. Své tvrzení podpořil tím, že nezávislost separatistické provincie již uznalo 108 států a také rozsudek Mezinárodního soudního dvora v Haagu.

"Nečekal jsem, že tu pan premiér Rama bude provokovat výroky o Kosovu. Nicméně podle ústavy je Kosovo Srbsko a já jsem povinen říci, že nikdo nesmí Srbsko ponižovat," opáčil viditelně popuzený Vučič. Dodal, že Srbsko nezávislost Kosova, které se od Srbska jednostranně odpojilo v roce 2008, nikdy neuzná.

K pozitivnímu výsledku pobytu předsedy albánské vlády v Srbsku nepochybně nepřispěje ani jeho návštěva v jihosrbském Preševu, plánovaná na úterý. Rama se tam chce setkat s tamními představiteli albánské komunity, která touží po připojení ke Kosovu. Otázka je, zda se tato cesta uskuteční.

Historická návštěva

Ramova cesta je ve vztazích obou zemí historická - jde o první návštěvu vrcholného albánského činitele v Bělehradě po 68 letech. Na základě dřívějších prohlášení se očekávalo, že potvrdí náznaky zlepšování ovzduší mezi Bělehradem a Tiranou. V úvodu tiskové konference také oba premiéři vyjádřili přání, aby se vztahy mezi oběma zeměmi staly pragmatičtějšími a nebyly definovány pouze minulostí a národnostními spory.

Dlouho plánovaná návštěva albánského premiéra v Bělehradu byla oproti původnímu datu o tři týdny odložena kvůli incidentu z kvalifikačního utkání mistrovství Evropy v kopané, které se hrálo 14. října v srbské metropoli. Srbské fotbalisty i fanoušky tenkrát rozohnil transparent s mapou Velké Albánie nesený dronem nad jejich hlavami. Utkání se kvůli následným potyčkám mezi oběma stranami nedohrálo. Z vypuštění dronu přitom srbská strana obvinila samotného bratra premiéra Ramy.

Související