Australský premiér Tony Abbott v úterý údajně vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiznal podíl Ruska na červencovém zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině, omluvil se a odškodnil rodiny 298 obětí neštěstí.

Informovala o tom australská televize SBS. Vůdci obou států se spolu sešli v Pekingu na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Podle australských vládních zdrojů Abbott dnes Putinovi připomněl, že když Spojené státy v roce 1988 omylem sestřelily íránské civilní letadlo, omluvily se za to a vyplatily kompenzace. Moskva by měla v tomto ohledu následovat příklad Washingtonu, dodal prý Abbott při čtvrthodinovém rozhovoru s Putinem na úterní galavečeři v Pekingu.

Při neoficiální konverzaci s Putinem údajně Abbott ruskému vůdci řekl, že Austrálie má spolehlivé důkazy, podle nichž Rusko vyzbrojilo povstalce, kteří stroj společnosti Malaysian Airlines sestřelili. Na základě tajných informací "let MH17 zlikvidovala střela odpálená z raketometu, který pocházel z Ruska a který se po incidentu zase vrátil na ruské území", konstatoval podle své mluvčí Abbott.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov sdělil pouze, že Putin a Abbott na své dnešní schůzce vyzvali k rychlejšímu vyšetřování červencového pádu boeingu letícího na lince Amsterodam - Kuala Lumpur. Při nehodě letounu zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Obama a Putin spolu krátce mluvili

Na summitu APEC mluvil Putin také s americkým prezidentem Barackem Obamou. Podle mluvčích Kremlu i Bílého domu spolu mluvili mimo jiné o Sýrii, Ukrajině a Íránu.

Agentuře Interfax Peskov řekl, že oba státníci se spolu od pondělí víc než dvakrát sešli v přestávkách mezi oficiálním programem summitu.  Podle Bílého domu spolu Obama a Putin v úterý mluvili třikrát, dohromady 15 až 20 minut, a dotkli se i témat, která vyvolávají napětí ve vzájemných vztazích mezi Moskvou a Washingtonem.

Mezi Spojenými státy a Ruskem panuje napětí kvůli ruské podpoře proruských separatistů v konfliktu na východní Ukrajině a s tím souvisejícími západními sankcemi vůči Moskvě. Američané také Rusy kritizují za jejich podporu syrského prezidenta Bašára Asada.

Obama a Putin se v tomto týdnu zúčastní ještě summitu států G20 v australském Brisbane, i tam se očekává, že spolu prezidenti budou neformálně hovořit.

Podle agentury AP summit ukázal, že vztahy mezi prezidenty nejsou právě vřelé. Když Obama a Putin v pondělí vstupovali na úvod summitu do zdobného, dřevem obloženého sálu konferenčního centra u malebného jezera Jen-čchi, vypadali podle AP trochu jako doprovod čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Hostitel summitu kráčel uprostřed a ruského a amerického prezidenta měl každého po jednom boku. "To je nádhera," pochválil místo jednání anglicky Putin a obrátil se směrem k Obamovi. "Ano," přitakal odměřeně Obama a vyhnul se očnímu kontaktu s Putinem.

Když se trojice prezidentů zastavila u čela jednacího stolu, Putin natáhl paži, aby Obamu poplácal po zádech. Ten se ale otočil jiným směrem, takže Putinova ruka podle všeho nenašla zamýšlený cíl, popsala agentura AP. O několik hodin později oba prezidenti znovu stanuli blízko sebe, když společně s ostatními vůdci měli zasadit strom na počest své země. Putin sebevědomě vykročil vpřed ke svému stromu před Obamou, který chvilku otálel s rukama sepnutýma za zády, než vzal do ruky lopatu a kamarádským zamáváním odpověděl na pozdrav týmu reportérů španělské televize.

Snaha vyhýbat se jeden druhému se pro Obamu a Putina při jejich nepříliš častých setkáních stala pravidlem. Politici spolu v uplynulém roce komunikovali převážně telefonicky.

Naposledy se Obama a Putin sešli při oslavách vylodění v Normandii letos v červnu, kde se nepostavili vedle sebe na společné fotografii, když Obama využil jako "štít" dokonce britskou královnu Alžbětu II., připomněla agentura AP.

Při neoficiální schůzce loni na summitu v Severním Irsku zase Putin seděl na židli s kamenným výrazem, zatímco se Obama pokoušel vtipkovat o sportovních výkonech ruského prezidenta. Obama později poznamenal, že Putin často vypadá jako "znuděné děcko v zadní lavici školní třídy".

Související