Organizace Islámský stát (IS) zveřejnila zvukovou nahrávku s údajným hlasem svého vůdce abú Bakra Bagdádího. Po nedávném náletu spojenců v arabských médiích kolovaly spekulace, že je Bagdádí buď mrtvý, nebo zraněný.

Podle agentury AP Bagdádí v záznamu trvajícím 17 minut prohlásil, že jeho organizace bude bojovat do posledního muže a že americké nálety proti IS jsou neúspěšné. Islámský radikál tvrdí, že se takzvaný chalífát, který IS na dobytých územích vyhlásil v červnu, v arabském světě dál rozšiřuje. Podřídily se mu prý islamistické skupiny například v Jemenu, Egyptě, Libyi i Alžírsku.

Bagdádí zároveň vyzval své stoupence, aby vedli svatou válku po celé zeměkouli. Podle něj mají všude svrhnout diktátory, zejména pak v Saúdské Arábii, která sunnitskému IS původně finančně pomáhala, ale pak se postavila proti němu na straně USA.

"Ujišťujeme vás, muslimové, že váš stát je v pořádku," prohlásil vůdce IS. "Bůh nám přikázal bojovat. Z tohoto důvodu vojáci islámského státu bojují... a nikdy boj neopustí, i kdyby zůstal jen jeden voják. Nikdy boj neopustí, protože odmítají ponížení," dodal.

"Jeho (IS) pochod se nezastaví a jeho expanze bude dál pokračovat, dá-li Bůh," pokračoval podle agentury AP Bagdádí. "Pochod svatých bojovníků bude pokračovat, dokud nedorazí do Říma. A brzy Židé a křižáci budou nuceni sestoupit na zemi a poslat své pozemní jednotky na smrt a zničení," dodal také Bagdádí.

Před čtyřmi dny oznámila stanice al-Arabíja s odvoláním na kmeny v severním Iráku, že Bagdádí byl při pátečním náletu na kolonu islamistů vážně zraněn. Americký Pentagon ani irácké vedení to ale nepotvrdily.

Koaliční letadla, která operují proti IS v Iráku, v pátek večer u Mosulu zaútočila na kolonu obrněných vozů, v níž měli být nejvyšší islamističtí představitelé.

Bagdádí je označován za chalífu, tedy nejvyššího muže na území, které IS od loňska zabral v severní Sýrii a Iráku.

Podle AP hlas z nové nahrávky podle všeho odpovídá tomu, který IS zveřejnil už v minulosti.

Související