Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila stavbu sporného obřího ropovodu Keystone XL z kanadské provincie Alberta na středozápad USA. Informovala o tom agentura Reuters. Hlasovat o ropovodu musí nyní ještě Senát, jehož rozhodnutí nelze předvídat. Stavbu po případném souhlasu Kongresu může ještě vetem zablokovat prezident Barack Obama.

Ropovod společnosti TransCanada za osm miliard dolarů má sloužit k přepravě surové ropy z Kanady do Mexického zálivu. Podle ekologů ale bude stavba znamenat velkou zátěž pro životní prostředí. Republikáni, kteří kontrolují Sněmovnu reprezentantů, ale nynější Senát neovládají, ropovod podporují a Obamu kritizují, že schválení odkládá už déle než pět let. Obama dosud svůj souhlas odpíral, aby si podle analytiků neznepřátelil vlivné levicové a zelené kruhy.

Politická situace v americkém parlamentu se ale změnila po kongresových volbách ze 4. listopadu, během kterých přišli demokraté o senátní většinu a ztratili tak moc nad oběma komorami. V novém složení ale Kongres začne zasedat až od ledna. Hlasovat v Senátu by ale mělo již příští týden v úterý. V případě schválení oběma komorami návrh zamíří k Obamovi, který bude mít možnost jej buď podepsat, nebo vetovat. Republikáni a někteří umírnění demokraté tvrdí, že stavba potrubního vedení vytvoří desítky tisíc pracovních míst.

Po dokončení bude mít celý potrubní systém přepravní kapacitu až 830 tisíc barelů ropy denně. V lednu byla dokončena jižní větev ze státu Oklahoma k rafineriím na pobřeží Mexického zálivu.

Související