Ruský prezident Vladimir Putin předčasně opustil summit G20. Uvedla to BBC. Putin se údajně ze závěru summitu omluvil s tím, že ho čeká dlouhý let zpět do Ruska a rád by se vyspal.

Putin se v sobotu na zahájení summitu skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa, dočkal chladného přijetí. A také velkého množství kritiky kvůli chování Ruska vůči Ukrajině.

Ukrajinská krize prakticky zastínila ekonomická témata dvoudenního jednání G20, které se konalo v australském Brisbane.

Putin v neděli podle agentury Reuters prohlásil, že vidí "slušnou šanci na vyřešení" konfliktu na Ukrajině. Vyjádřil se tak v rozporu se západními politiky, kteří s obavami poukazují na stupňování bojů na jihovýchodě země.

Putin rovněž označil rozhodnutí Kyjeva "uvalit hospodářskou blokádu" na separatistické východoukrajinské regiony za "velkou chybu, nikoli však fatální".

Mezi nejméně přívětivá přivítání Putina v Brisbane patřilo podle agentury AP potřesení rukou s kanadským premiérem Stephenem Harperem. "Myslím, že vám podám ruku, ale řeknu vám jen jediné: stáhněte se z Ukrajiny," citoval Harperova slova jeho mluvčí Jason MacDonald. Pokud jde o Putinovu reakci, mluvčí se omezil na konstatování, že nebyla pozitivní.

Ruský prezident si vyslechl výčitky kvůli Ukrajině i při setkáních s řadou dalších západních vůdců, včetně francouzského prezidenta Françoise Hollanda a zejména německé kancléřky Angely Merkelové.

Velmi ostrý byl vůči Rusku ještě před zahájením summitu americký prezident Barack Obama. Při projevu na queenslandské univerzitě kromě jiného označil postup Moskvy vůči Ukrajině za agresi, která ohrožuje celý svět.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy dnes sdělil, že vedoucí evropští činitelé budou v neděli na okraj vrcholné schůzky G20 jednat o ukrajinském konfliktu s Obamou. V pondělí pak budou ministři zahraničí EU hovořit o případných dalších krocích vůči Rusku, včetně nových sankcí.

Výčitky a tlak západních státníků na šéfa Kremlu v souvislosti s konfliktem, který si už vyžádal přes čtyři tisíce mrtvých, byly tak silné, že se o Putinově předčasném odjezdu spekulovalo už v sobotu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na člena doprovodu ruského prezidenta. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov to vzápětí odbyl jako "naprostý nesmysl".

Zdroj AFP z ruské delegace pak uvedl, že kritizovaný Putin zůstane do konce, ale nezúčastní se slavnostní recepce na závěr summitu. "Program druhého dne se změnil," uvedl činitel, který nechtěl být jmenován. Místo recepce se prý Putin setká s novináři.

Nakonec Putin summit opustil ještě před jeho koncem.

Ukrajinská vláda a západní země včetně NATO a pozorovatelů OBSE Rusko obviňují, že v posledních dnech vyslalo proruským separatistům na východě Ukrajiny výrazné posily – vojáky, ale zejména těžkou výzbroj, zahrnující mimo jiné tanky, děla a protiletecké systémy.

Podle Západu tak Moskva torpéduje ujednání dosažená počátkem září v Minsku. Patří mezi ně i příměří, které se stále porušuje, a to od povstaleckých, mezinárodně neuznaných voleb čím dál intenzivněji.

Putin: Očekávám zlepšení vztahů

Ještě před zahájením summitu se přitom Vladimir Putin nechal slyšet, že ukrajinská krize skončí a vztahy Moskvy se západními zeměmi se opět normalizují. Řekl to v rozhovoru s německou televizí ARD, který stanice odvysílá v neděli pozdě večer.

Ruský prezident také varoval, že jeho země nebude Kyjevu tolerovat vojenské řešení na východě Ukrajiny.

"Samozřejmě očekáváme, že se situace změní k lepšímu. Samozřejmě očekáváme, že krize na Ukrajině skončí. Samozřejmě chceme normální vztahy se všemi našimi partnery včetně těch ve Spojených státech a Evropě," řekl Putin v rozhovoru, jehož výňatky ARD předem zveřejnila.

Šéf Kremlu se také vyjádřil k sankcím, které Západ vůči Moskvě uvalil. Odvetná opatření podle Putina sice poškozují Rusko i světovou ekonomiku, ze všeho nejvíc ale škodí vztahům mezi Ruskem a Evropou.

"V tomto případě jsou (sankce) navíc v rozporu s mezinárodním právem, které reguluje ekonomickou sféru, a principy Světové obchodní organizace (WTO), na čemž se pokusíme shodnout na summitu G20," řekl Putin v další části rozhovoru, který byl natočen ve čtvrtek ve Vladivostoku.

Ruský prezident také varoval před jednostranným svalováním viny. "Nejdůležitější je, aby se na problém nenahlíželo jen z jednoho úhlu," řekl. Dodal, že ukrajinská vláda nasadila na východě země armádu, ale o tom se nemluví.

"To znamená, že chtějí, aby tam ukrajinská vláda všechno zničila, všechny politické oponenty a soupeře. To chcete? My tedy ne," zdůraznil Putin. "Tohle nepřipustíme," prohlásil. Popřel zároveň, že by se Rusko na konfliktu na východní Ukrajině podílelo.

Související