Úterní washingtonská schůzka českého premiéra Bohuslava Sobotky s viceprezidentem Spojených států Joe Bidenem potvrdila dobré vztahy obou zemí. Sobotka to po jednání v Bílém domě řekl novinářům. Americký viceprezident podle něj ocenil nasazení českých vojáků v Afghánistánu i aktivitu České republiky v oblasti lidských práv.

Kvůli výrokům části českých politiků - včetně prezidenta Miloše Zemana - o lidských právech a zpochybňování odkazu bývalého prezidenta Václava Havla vyjadřovali v poslední době někteří američtí činitelé znepokojení. Dnes ale podle Sobotky, který se schůzky v Bílém domě zúčastnil spolu s šéfem Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, kritika nezazněla.

"Já mohu potvrdit, že to jednání proběhlo ve velmi přátelské atmosféře, potvrdilo dobré vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy," uvedl Sobotka. Právě přihlášení se k principům, které Havel prosazoval v zahraniční politice, označil premiér za jeden z hlavních důvodů své současné návštěvy USA.

Česká republika podle viceprezidenta Bidena v otázce ochrany lidských práv "boxuje nad svoji váhu," informoval Sobotka novináře o rozhovoru s Bidenem. Vstřícný charakter setkání dokládá i skutečnost, že rozhovor původně plánovaný na půl hodiny se protáhl na více než dvojnásobek.

Tématem rozhovoru byla i spolupráce v energetice, řekl český premiér. Doporučil prý Bidenovi, aby Spojené státy evropským partnerům více otevřely své energetické zdroje. Washington se podle viceprezidenta na tuto možnost zaměřuje.

Související