Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek ohlásil dalekosáhlé změny v americkém imigračním systému, aby se tento systém stal "správnějším a spravedlivějším", jak se Obama vyjádřil v televizním projevu. Změny mají od příštího jara ochránit skoro pět milionů přistěhovalců před hrozbou vypovězení z USA. Systém má zároveň nastavit tvrdší podmínky pro zločince z řad imigrantů a také snížit míru nelegálního překračování hranic.

"Náš současný imigrační systém je rozbitý a každý to ví," řekl Obama v emotivním televizním projevu a zdůraznil, že nastal čas vyvést ze stínu miliony přistěhovalců, kteří v zemi roky žijí bez platných dokladů a nad nimiž se ustavičně vznáší hrozba deportace, přestože tvrdě pracují a živí své rodiny.

Obamovy změny v imigračním systému podle BBC umožní téměř pěti milionům z 11 milionů nelegálních přistěhovalců v USA uniknout hrozbě deportace. "Splníte-li kritéria, budete moci vyjít ze stínu a uspořádat si své záležitosti v souladu se zákonem," vzkázal prezident.

Na základě zmíněných změn nebude deportace od příštího jara hrozit zhruba 4,1 milionu přistěhovalců, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu. Odklad deportace je stanoven na tři roky. Tito imigranti budou rovněž moci získat tříleté pracovní povolení, nebudou mít ale hlasovací právo a ani možnost zdravotního pojištění. "Není to ani záruka udělení občanství, ani právo se zde nastálo usadit," upozornil Obama.

Prezident se rovněž rozhodl rozšířit své nařízení z roku 2012, které zbavuje hrozby deportace lidi, jež jejich rodiče v minulosti nelegálně jako nezletilé přivezli do Spojených států. Zatímco doposud se to týkalo osob, které přišly do USA před rokem 2007, nyní se časová hranice posouvá na rok 2010. Zrušen je také požadavek, že žadatelé musejí být mladší 31 let. Těžit by z toho mohlo dalších asi 300.000 lidí.

Reforma dále slibuje posílit bezpečnostní opatření na americko-mexické hranici či rychlejší řešení případů u imigračních soudů. "Pokud jste zločinec, budete vypovězen. Pokud se chystáte vstoupit do USA nelegálně, vzrostly vyhlídky, že budete dopaden a vypovězen," prohlásil Obama. Přislíbil, že deportace se zaměří na přistěhovalce, kteří nedávno nelegálně překročili americké hranice, na zločince a členy gangů, a ne na rodiny, děti a jejich matky.

Za "krok správným směrem" označilo Obamovy přísliby sdružení Dream Action Coalition bojující za práva přistěhovalců. Avšak chtělo by od prezidenta, aby udělal ještě více: "Jaká bude budoucnost milionů přistěhovalců bez dokladů, kteří neplní kritéria?"

Republikáni reformu kritizují

Naopak negativně se k reformě staví republikáni, kteří v současnosti drží většinu v obou komorách amerického Kongresu. Obama ohlásil změny imigrační politiky poté, co republikáni ve Sněmovně reprezentantů zablokovali liberálnější návrh příslušného zákona, vypracovaný zákonodárci z obou stran a schválený loni Senátem.

"Takto naše demokracie nefunguje. Prezident řekl, že není ani král, ani císař, ale chová se tak," oponoval Obamovi republikánský předseda sněmovny John Boehner. Podle něj si Obama "zahrává s ohněm", postupuje protiprávně a přichází i o zbývající věrohodnost. Další republikánský zákonodárce Michael McCaul označil Obamova opatření za "protiústavní" a "ohrožující demokracii". Senátor John McCain i další politici zmiňují možnost napadnout Obamovy kroky u soudů. "Imigrace je otázka, která by se měla projednávat a řešit se zástupci lidu, a ne dekrety," řekl McCain.

Obamovy kroky nicméně podle BBC nejdou tak daleko jako nepřijatý zákon, který by milionům přistěhovalců nabídl vyhlídku na získání amerického občanství.

Bílý dům uvedl, že prezident využil své pravomoci při prosazení imigrační reformy podobně, jako před ním činili republikánští prezidenti Ronald Reagan a George Bush.

Sám Obama svým kritikům v Kongresu, zpochybňujícím prezidentovu autoritu při vylepšování imigračního systému, vzkázal, že koná tam, kde Kongres neuspěl – a má pro ně jedinou odpověď: "Schvalte zákon."

 

Související