Britská protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) jasně vyhrála další doplňovací volby v Anglii a získala druhého poslance v britském parlamentu. Jejím novým poslancem přitom bude další z řady přeběhlíků od vládních konzervativců. Výsledek čtvrtečního hlasování je považován za chmurnou předpověď pro stranu premiéra Davida Camerona před květnovými parlamentními volbami.

Doplňující volby se konaly v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co Reckless v září opustil konzervativce a přestoupil k UKIP. V hlasování porazil kandidátku Cameronovy strany rozdílem téměř 3000 hlasů, když získal v hlasování 42procentní podporu. Vládní konzervativci obdrželi 35 procent, opoziční labouristé 11,7 procenta a liberální demokraté, kteří tvoří s konzervativci vládní koalici, dokonce jen jedno procento hlasů, upřesnil web BBC. Volební účast byla 51 procent.

Vítěz po oznámení výsledků v pátek prohlásil, že UKIP se prosadila jako radikální strana, která vyjadřuje obavy dělnické a střední třídy. "Když UKIP může vyhrát zde, může vyhrát v celé zemi," řekl třiačtyřicetiletý Reckless v dosavadní baště konzervativců nedaleko Londýna.

V kampani se zaměřil na omezování přistěhovalectví, které trápí mnohé Brity. Tvrzením, že by UKIP v případě svého vládnutí nejspíš vyzvala k odchodu ze země polské a všechny další imigranty ze zemí EU, nebo aspoň omezila jejich pobyt v Británii, ale Reckless popudil i vlastní stranu. UKIP ujistila, že není pro vyhazování občanů jiných zemí EU, kteří jsou v Británii legálně.

"Když vyhraji, výrazně se změní nahlížení lidí na UKIP. Lidé si uvědomí, že jsme věrohodní a že jsme stranou, která může příští rok vyhrát mnoho míst v parlamentu," řekl Reckless ještě před volbami. Svůj zářijový přechod k UKIP vysvětlil tím, že přestal věřit Cameronovu slibu, že v případě svého znovuzvolení prosadí v EU skutečné reformy. Je také pro ráznější postup proti přistěhovalectví.

"Postoj UKIP k imigraci je zcela jasný. Potřebujeme vyřešit naše hranice, ale to nemůžeme, dokud zůstáváme v Evropské unii," citovalo páteční vydání deníku The Guardian mluvčího UKIP.

Protestní UKIP znervózňuje tradiční strany

Agentura Reuters předpověděla, že Recklessovo vítězství prohloubí mezi evropskými partnery obavy z možného odchodu Británie z EU a bude také vážnou ranou pro Camerona, který nařídil své straně zmobilizovat k udržení Rochesteru veškeré síly. Premiér tento volební obvod v minulých týdnech pětkrát osobně navštívil.

Vedení nacionalistické strany UKIP, která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii, nyní věří v úspěch i v nadcházejících parlamentních volbách. Zatím se jí daří získávat stále více voličů, kteří dosud hlasovali pro konzervativce a labouristy, ale cítí se těmito hlavními tradičními stranami zklamáni.

Stále více voličů láká hlavně protiimigrační rétorika UKIP. "Myslím, že je jich v této zemi příliš," řekl agentuře AFP k počtu cizinců v Británii 67letý Keith Mye, který se odklonil od labouristů. "Velkou obavou lidí je ztráta identity," tvrdí majitel knihkupectví v Rochesteru Bob Peters. "Rasismus je hnacím motorem a mnoho lidí neví, jakou mají identitu," komentovala 56letá místní obyvatelka Lucy transparent s nápisem "To je naše země, volte UKIP k jejímu získání zpět", který nesli po ulici dva aktivisté.

Související