Americké sonda New Horizons se rychle blíží k hlavnímu cíli své mise, jímž je trpasličí dvojitá planeta Pluto - Charon. Řídící středisko začíná oživovat její systémy, aby mohla začít sbírat data z oblasti, kam dosud nepronikl žádný lidmi vyrobený stroj.

Sonda New Horizons

start: 19. ledna 2006

největší přiblížení k Plutu: 14. července 2015

hmotnost: 478 kg

výška: 0,7 m

délka: 2,1 m

šířka: 2,7 m

hmotnost vědeckých přístrojů: 30 kg

náklady na misi: 700 milionů dolarů

"Now Horizons už urazila 4,8 miliardy kilometrů a její dlouhý spánek končí," oznámila manažerka mise Alice Bowman. "Je ve skvělé kondici, teď se probere a začne přepisovat historii poznávání Pluta."

Dlouhá pouť New Horizons začala už před bezmála osmi lety startem z Mysu Canaveral na špici nosné rakety Atlas V. Tehdy její poslání vyjádřila Mary Cleave z Ředitelství vědeckých misí kosmické agentury NASA slovy: "Mise bude studovat unikátní svět a my si v současnosti možná ani nedokážeme představit, co všechno se tam naučíme."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.