Družicové snímky ukazují, že Čína buduje ostrov na útesu, který je součástí Spratlyho ostrovů. Tento umělý ostrov je přitom dostatečně velký na to, aby na něm mohly přistávat a startovat letadla. Podle agentury Reuters o tom v sobotu informoval odborný časopis IHS Jane's, který se věnuje armádní a zpravodajské problematice.

Stavba, o níž se už určitou dobu spekuluje, vyvolala obavy, že Čína mění spornou oblast souostroví, bohatou na nerostné suroviny, ve vojenský prostor. V regionu tak stoupá napětí, neboť sporné ostrovy si rovněž nárokují Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.

Podle IHS Jane's získané záběry ukazují, že Čínou budovaný ostrov je minimálně tři kilometry dlouhý a 200 až 300 metrů široký. To je podle časopisu dost místa pro startovací a přistávací dráhu a pro odstavnou plochu.

EIA: Čínské státní návštěvy pašovaly z Tanzanie slonovinu - čtěte ZDE

Čína se stavebními pracemi spěchá přes výzvy Spojených států k zastavení veškerých provokativních aktivit v Jihočínském moři, které je jedním z největších bezpečnostních problémů v Asii. Znepokojení z eskalace sporů narůstá, přestože země, jež mají v oblasti své nároky, pracují na kodexu chování, který by měl pomoci neshody vyřešit.

Přístav i letiště

Lodní rypadla podle časopisu východně od útesu, kde se ostrov-letiště buduje, rovněž vytvářejí přístav, který by, jak se zdá, mohl být dostatečně velký, aby do něj mohly vplouvat tankery a plavidla s velkými pozemními silami.

Za posledních 12 až 18 měsíců jde o čtvrtý a zatím největší podobný projekt Číny v oblasti Spratlyho ostrovů, uvádí IHS Jane's. Ke svým závěrům dochází na základě satelitních snímků pořízených 8. srpna a 14. listopadu, na nichž je vidět, že bagry už vytvořily pevninu téměř po celé délce útesu, který byl předtím celý pod vodou.

Čína představila novou laserovou zbraň určenou proti dronům - čtěte ZDE

Jediným obyvatelným místem podle časopisu dosud byla betonová plošina, postavená čínským námořnictvem, s vojenskou posádkou. Je tam prý molo, protiletecké zbraně, zařízení k obraně proti potápěčům a skleník.

Výzvy Washingtonu k zastavení veškeré aktivity ve sporných vodách v zájmu snížení napětí Peking podle agentury Reuters rázně odmítá. Prohlašuje přitom, že si v Jihočínském moři může stavět, co chce.