V Portugalsku byl v rámci vyšetřování podvodů, praní špinavých peněz a korupce kolem udělování víz zahraničním investorům v pátek zatčen šéf předchozí vlády José Sócrates. Oznámila to v sobotu portugalská prokuratura. Už dříve bylo zatčeno asi 11 lidí včetně šéfa pohraniční policie. Kvůli skandálu, který začal podemílat postavení vlády, odstoupil v neděli minulý týden ministr vnitra Miguel Macedo.

Nová portugalská ministryně vnitra Anabela Rodriguesová nařídila v pátek rozsáhlé vyšetřování aféry kolem udělování takzvaných zlatých víz, která je v Portugalsku možné získat od roku 2012. Na 60 policistů a dalších odborníků ve stejný den provedlo několik razií. Sócrates byl zatčen po svém příletu z Paříže na letiště v Lisabonu v pátek večer. Noc pak strávil na policejní stanici. Podle agentury Reuters byly zatčeny také další tři osoby napojené na 57letého Sócratese.

Sócratese dnes odpoledne, po prohledání jeho bytu, vyslechl soudce. Prokuratura bez dalších podrobností uvedla, že výslech i domovní prohlídka byly součástí vyšetřování podezřelých bankovních operací a peněžních převodů. Podle Reuters není jasné, zda vyšetřování souvisí s obdobím let 2005-2011, kdy stál v čele vlády.

Šéf socialistů António Costa dnes spolustraníkům vzkázal, že navzdory šoku, které zatčení vyvolalo, nesmí "pocity solidarity a osobního přátelství" ovlivnit politiku strany nebo jakkoli narušit nezávislost vyšetřování.

Portugalsko ve snaze přilákat zahraniční kapitál uděluje od října 2012 mimořádná víza zahraničním investorům, kteří zamýšlejí v zemi investovat. Buď musejí dát nejméně 500 000 eur (13,8 milionu korun) do nákupu nemovitostí a ponechat si je minimálně pět let, nebo investovat jinak milion eur.

Opatření přineslo podle vlády zemi už více než miliardu eur při udělení 1775 těchto víz, a to především čínským, ale i brazilským, ruským a jihoafrickým investorům. Podle vyšetřovatelů se ale zadržení rozhodli u řady cizinců falšovat údaje o jejich finančních možnostech a záměrech, za což inkasovali tučné úplatky.

Sedmapadesátiletý socialista Sócrates řídil kabinet do června 2011. Tehdy ho po volební porážce jeho strany nahradil současný sociálnědemokratický premiér Pedro Passos Coelho.

Sócrates byl už dříve spojován s jednou korupční aférou z doby, kdy byl ministrem životního prostředí. Jeho vyšetřování bylo nakonec v roce 2010 zastaveno. Po odchodu z vlády absolvoval kurs na vysoké škole v Paříži a poté v Portugalsku působil jako komentátor veřejnoprávní televize RTP, uvedla agentura AFP.

Související