Nejvíce křesel v zastupitelstvech polských vojvodství v místních volbách překvapivě získala vládní Občanská platforma (PO), ačkoli nejvíce hlasů obdržela hlavní opoziční strana Právo a Spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jarosława Kaczyńského. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které v sobotu pozdě večer představila volební komise. Kaczyński však v neděli výsledek zpochybnil a naznačil, že volby byly zfalšované.

Volby se uskutečnily již minulou neděli, zveřejnění jejich výsledků však zdržely problémy s počítačovým systémem. Volební výsledky jsou "nepravdivé a nespolehlivé, abychom nemuseli použít slova ´zfalšované´," řekl v neděli podle agentury AP Kaczyński. Vyzval současně své příznivce, aby proti výsledkům demonstrovali 13. prosince.

Již v sobotu vyzval expremiér k opakování voleb. Výsledky jsou podle něj nespolehlivé už jen kvůli tomu, že volební komise uvedla, že 17,9 procenta hlasů bylo označeno za neplatné.

PO získala v zastupitelstvech jednotlivých vojvodství celkem 179 křesel, zatímco PiS si v rámci pravidel pro rozpočítávání hlasů v jednotlivých místech v návaznosti na počet obyvatel zajistila jen 169 křesel. Koaliční Polská lidová strana (PSL) získala 159 křesel a Svaz demokratické levice (SLD) 28 křesel.

V počtu obdržených hlasů skončila PO těsně na druhém místě. Získala 26,36 procenta hlasů, zatímco PiS obdržela 26,85 procenta hlasů. Povolební odhady přitom předpokládaly, že PiS zvítězí s náskokem zhruba čtyř procentních bodů.

Překvapivý výsledek podle agentury Reuters pravděpodobně ještě více rozdmýchá spory kolem voleb. Několik desítek demonstrantů již v noci na pátek obsadilo sídlo celostátní volební komise. Budovu poté vyklidili policisté.

Prezident Bronisław Komorowski kvůli problému se sčítáním hlasů zrušil návštěvu Japonska, zatímco premiérka Ewa Kopaczová rozhodně odmítla hlasování opakovat. Předseda volební komise následně odstoupil.

Sčítání hlasů provázely ustavičné technické potíže i útok hackerů. Komise se nakonec rozhodla hlasy přepočítat ručně.

Související