Podmořské město pro pět tisíc lidí, které by čerpalo energii z mořského dna nacházejícího se o několik kilometrů níž, navrhla jedna z předních japonských stavebních firem. Podle ní by se projekt s názvem Ocean Spiral mohl stát skutečností už za pár desítek let. Podrobnosti přináší list South China Morning Post. 

Společnost Shimizu, která si získala pověst svými futuristickými návrhy, je přesvědčena, že její nejnovější plán by mohl pomoci v době, kdy stoupání hladin oceánů ohrožuje přežití ostrovních komunit.

Podmořské město by mělo být podle návrhů rozděleno na tři části. Hned pod hladinou by byla umístěna plovoucí koule o průměru 500 metrů, v níž by se nacházely obchodní a obytné zóny a také hotely.

Podmořské městoPodmořské město.  FOTO: Shimizu Corporation

Koule by byla napojena na 15 kilometrů dlouhou spirálu, která by se vinula až na dno oceánu v hloubce tři až čtyři kilometry od hladiny.

Na mořském dně by se pak rozkládala továrna, která by využívala mikroorganismy k přeměně oxidu uhličitého v metan, jenž lze upotřebit jako energetický zdroj. Elektřinu by vyráběly i generátory využívající rozdílů v teplotě mořské vody v různých hloubkách.

Z mořského dna by se také měly těžit vzácné zeminy a kovy. Odsolená mořská voda by spirálou proudila k obyvatelům města. Firma zdůrazňuje, že město nebude tolik ovlivněno zemětřeseními, která v Japonsku představují značnou hrozbu.

Představitelé společnosti Shimizu se domnívají, že stavba města by měla trvat asi pět let a vyjít zhruba na tři biliony jenů (564 miliard Kč). Experti firmy jsou přesvědčeni, že technologie nutné k vybudování města a k udržení života pod hladinou oceánu budou dostupné již za 15 let.

Podmořské městoSpojení s továrnou na život. Foto: Shimizu Corporation

"To není žádný vzdušný zámek, ale skutečný cíl," prohlásil mluvčí firmy Hideo Imamura. Společnost Shimizu doufá, že finance na projekt, který vychází z prací expertů tokijské univerzity, vládních ministerstev a energetických firem, by mohla získat od soukromých podnikatelů a od vlády.

Mezi další ambiciózní projekty firmy Shimizu patří třeba základna na Měsíci či vesmírný hotel, připomíná list South China Morning Post.