Islámský stát je náš společný nepřítel, napsal jako jeden ze svých prvních tweetů český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na své zahraniční cestě do Iráku se na tom shodl s iráckým premiérem. Zraněným Kurdům, kteří proti Islámskému státu (ISIL) bojují, nabídl, že by se mohli léčit v Česku.

"Mluvili jsme s nimi o tom, že máme lázně velmi dobře vybavené pro rehabilitaci podobných typů zranění, jako jsou tady. Bohužel jsme si to vyzkoušeli i na našich vlastních zraněných vojácích v Afghánistánu," řekl Zaorálek. Kurdy prý tento nápad velmi zaujal. V bojích proti islamistům jich už byly zraněny tisíce.

Zaorálek v Iráku navštívil i středisko iráckého autonomního Kurdistánu Irbíl. "Všichni tady znají Karlovy Vary, mají v naše lázně důvěru," řekl také Zaorálek. Vláda Bohuslava Sobotky momentálně řeší podporu českého lázeňství, které přišlo o část klientely, hlavně z Libye a Ruska.

Česká vláda letos na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun. Její část byla již v září do Irbílu odeslána. Nyní prý Kurdové projevili zájem i o další vojenský materiál.

"Mají velký zájem o helikoptéry či letadla. V tomto typu boje, který tady je, se ovládání boje ze vzduchu a podpora pozemním jednotkám ukazují být nesmírně důležité," přiblížil jednání s Kurdy šéf české diplomacie. Hovořilo se prý například i o letounech typu L-39 a prodeji letadel L-159 Bagdádu, o kterém se nyní jedná.

Související