Bohatý proruský politik Renat Usatii, který pomýšlel na křeslo šéfa nové moldavské vlády, odletěl v pátek z Kišiněva prvním letem do Moskvy, prý z obavy před zatčením. Útěk následoval poté, co moldavský soud vyřadil jeho stranu Patria z nedělních voleb, protože je prý financována ze zahraničí. Částka, odpovídající v přepočtu asi 11 milionům korun, propadla státu.

"Přijel jsem na letiště 20 minut před odletem. Už vydali deset příkazů k domovním prohlídkám u kandidátů za Patrii, i zatykač na mě. Jsou tam obvinění z terorismu, extremismu, špionáže, pašování," postěžoval si Usatii, rusky Usatyj, serveru NewsMaker v telefonickém rozhovoru z Moskvy. Z exilu hodlá své přívržence vyzvat k bojkotu voleb.

V neděli má země, hluboce rozdělená mezi stoupence sblížení s Ruskem a se Západem, volit nový parlament. Ruské ministerstvo zahraničí na poslední dění zareagovalo výzvou moldavským úřadům, aby zajistily demokratické hlasování.

Ale i tak se mají klání zúčastnit dvě jiné proruské strany, komunisté a socialisté. Výsledek určí, zda postsovětská republika zůstane na cestě proevropských reforem, anebo se přimkne k Rusku. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině a opětovnému zvyšování ruského vlivu v Gruzii se rozhodování Moldavska jeví geopoliticky důležitější, než by odpovídalo velikosti a hospodářské váze této chudé země, jejíž populace čítá necelé čtyřmi miliony obyvatel a která se nachází mezi Rumunskem a Ukrajinou.

Socialista: Export do Ruska zajistí práci

Odštěpenecké Podněstří, ovládané od rozpadu Sovětského svazu ruskými separatisty, touží připojit se k Rusku, které tam má více než tisícovku vojáků, připomněla agentura AP.

Premiér Iurie Leanca, jehož vláda usiluje o přiblížení Moldavska k členství v Evropské unii, vyzval voliče k podpoře reformního kurzu a přislíbil bojovat proti korupci a přilákat do země více investic. "Musíme postoupit kupředu a nesmíme promarnit to, co jsme udělali. Musíme podpořit ty, kteří chtějí Moldavsko v Evropě, nebo, lépe řečeno, přivést Evropu do našich domovů," prohlásil.

Vůdce proruských socialistů Igor Dodon oponuje, že evropská integrace nevytvoří pracovní místa, ani nevyřeší jiné hospodářské problémy. Dodon argumentuje příkladem Bulharska a Řecka, dvou členských států EU, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností i dalšími potížemi.

"Na druhé straně je tu Ruská federace s euroasijským společenstvím, která jasně říká: jsme připraveni kupovat vaše výrobky," řekl AP Dodon. "Nikdy nebudeme vyvážet do Evropy tolik, kolik bychom mohli vyvážet do Ruska. A export znamená práci," dodal. Dodona podle ruského tisku tento měsíc v Kremlu přijal ruský prezident Vladimir Putin.

Proruská uskupení se v případě neúspěchu vzbouří

V průzkumech veřejného mínění vedou proevropské strany před proruskými uskupeními, ale výsledek ani zdaleka není jistý. Nečeká se, že by nějaká strana získala většinu hlasů, a tak konečné vyznění voleb bude záviset na schopnosti vytvořit koalici.

Úřady se obávají, že se proruská uskupení chystají vyvolat nepokoje v případě, že volby vyhraje proevropský tábor. Ve středu oznámily, že identifikovaly 15 podezřelých z příprav na vyvolání nepokojů, Moldavanů a Rusů, a při domovních prohlídkách nalezly pistole, granátomety, vojenské uniformy, plány k útoku na nejmenované instituce a velké peněžní částky.

Další představitelé strany Patria v pátek oznámili, že se proti vyškrtnutí z voleb odvolají. Ruské ministerstvo zahraničí podle serveru Newsru.com o vyřazení strany z voleb uvedlo, že lze jen doufat, že se Kišiněv nesnaží předem upravit výsledky voleb, aby odpovídaly přání pro integraci s Evropskou unií. O orientaci země by měli "samostatně, zcela demokraticky a bez nátlaku" rozhodnout moldavští voliči.

Související