Nejnovější vyšetřování prokázalo, že na výplatní listině irácké armády je na padesát tisíc falešných jmen. Tito vojáci buď vůbec neexistují, nebo již dávno pro armádu nepracují. Přesto ale i nadále pobírali mzdu, informovala britská BBC.

Úřad iráckého premiéra v reakci na výsledky šetření oznámil, že podobné praktiky ihned zarazil.

Irácká armáda se v posledních měsících snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát, kteří obsadili rozsáhlá území na severu země. Právě rozbujelá korupce v iráckých bezpečnostních složkách je údajně považovaná za jeden z hlavních důvodů, proč vojáci dosud islamisty nedokázali zcela zastavit, poznamenal reportér britské BBC.

Podle mluvčího iráckého premiéra Hajdara Abádího bylo vyšetřování v armádě zahájeno poté, co byly vyplaceny poslední mzdy.

"Za posledních pár týdnů premiér zakročil, aby tyto praktiky zastavil, a snažil se dostat k jádru problému," citovala mluvčího agentura AFP. Všeobecně se soudí, že peníze putující k falešným vojákům skončily v kapsách zkorumpovaných úředníků.

Spojené státy investovaly v několika posledních letech miliardy dolarů na vybudování schopnější irácké armády. I přesto byli ale iráčtí vojáci letos v létě zaskočeni ofenzivou islamistů a některé jednotky ozbrojencům namísto obrany svých pozic často i bez boje odevzdaly své základny i vojenské vybavení.

Související