Ukrajina zvýší dovoz plynu ze Slovenska od poloviny prosince na 40 milionů krychlových metrů denně ze současné úrovně 31 milionů kubíků. Oznámil to ve středu podle agentury Reuters mluvčí ukrajinského státního monopolu na přepravu plynu Ukrtransgaz. Ukrajina je od června bez dodávek ruského plynu.

Zvýšení vývozu plynu na Ukrajinu potvrdil slovenský provozovatel plynovodů Eustream, konkrétní údaj ale nesdělil. Dovoz ze Slovenska se může podstatně zvýšit díky posílení kapacity plynovodu mezi oběma zeměmi.

Ukrajina začala v září odebírat plyn ze západního směru prostřednictvím zpětných dodávek. Počátkem listopadu proudilo ze Slovenska na Ukrajinu zhruba 26,5 milionu metrů krychlových plynu denně, což odpovídalo asi deseti miliardám kubíků ročně. Ukrajina spotřebovává ročně kolem 50 miliard krychlových metrů a zhruba polovinu z toho obvykle kryje ruský plyn.

Rusko v polovině června kvůli sporům o cenu a nezaplacené účty zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. Koncem října se obě země za prostřednictví Evropské komise dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících, Kyjev si ale tyto dodávky bude muset předplatit. Zástupci ukrajinské vlády již sdělili, že první dodávky v rámci této dohody si předplatí ještě tento týden.

Související