Stovky hongkongských policistů vtrhly ve čtvrtek do hlavního protestního tábora prodemokratických aktivistů ve čtvrti Admiralty a strhaly tam stany a barikády, které více než dva měsíce blokovaly dopravu.

Demonstranti, kteří odmítli tábor opustit, byli zatčeni. Podle agentury AFP dnešní policejní operace může znamenat konec blokád a demonstrací, které začaly koncem září s cílem prosadit plnou demokracii a přímé volby v Hongkongu.

Hongkongská policie dostala zelenou k vyklizení místa v úterý na základě rozhodnutí soudu. Na soud se obrátila autobusová společnost kvůli blokování dopravy. Demonstranti dostali lhůtu k odchodu do dnešních devíti ráno místního času, policie ji pak ještě prodloužila.

Soudní vykonavatelé ve čtvrtek nejprve odstranili barikády na okrajích tábora. Mnozí ze stovek demonstrantů, kteří ještě ve středu zůstávali ve stanech, si poklidně sbalili své polštáře, přikrývky a další osobní věci a místo opustili.

"Myslím si, že duch protestního hnutí stále žije, myšlenka okupace ulic je ale minulostí. Nedokázali jsme ani přimět větší davy lidí, aby sem dnes přišly a bránily policii místo vyklidit," řekl dvacetiletý student Andrew Chan.

Desítky studentů, prodemokratických poslanců a dalších aktivistů, včetně lidí středního věku i starších, ale zůstaly sedět na ulici se záměrem poklidně odporovat policistům. Ti varovali, že všichni, kdo odmítnou místo opustit, budou zatčeni. Jeden z vůdců demonstrací Alex Chow burcoval davy a zdůrazňoval, že boj neskončil a že aktivisté najdou jiné způsoby, jak prosadit své požadavky.

Policisté poté začali demonstranty odnášet a odvádět do policejních aut, uvedli novináři agentury AFP z místa. Podle nich bylo takto zadrženo několik desítek lidí.

Kromě davů novinářů monitorovala policejní akci i skupina asi 30 akademiků a členové organizací pro lidská práva.

Podobným způsobem byl koncem listopadu vyklizen velký protestní tábor v hongkongské čtvrti Mongkok. Tato operace a následné noční střety tehdy skončily zatčením asi 160 lidí.

Demonstranti převážně z řad studentů se v protestu trvajícím 75 dní snažili pro bývalou britskou kolonii vymoci větší demokracii na Číně, pod jejíž správu se Hongkong vrátil v roce 1997. Demonstrace v době, kdy vrcholily, přitáhly do ulic některé dny až 100 000 lidí. Skupiny studentů v rámci protestů také obsadily některé nejdůležitější tepny asijského finančního centra. Počet protestujících se ale postupně snižoval až na několik stovek.