Kvůli selhání počítače se v pátek uzavřel vzdušný prostor nad Londýnem. Informovala o tom evropská organizace pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol. Britský úřad pro kontrolu letového provozu (NATS) stanici BBC potvrdil, že má "technické problémy" ve svém řídicím centru v Swanwicku v jižní Anglii. Po několik desítkách minut se však provoz důležitého systému podařilo obnovit.

BBC s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že problém způsobila závada v počítači, který koordinuje lety do Londýna a určuje pořadí pro přistání a vzlety.

Největší dopad měla závada na londýnská letiště.

Na nejvytíženějším mezinárodním letišti Evropy Heathrow nemohla přistávat letadla, žádná odtud dokonce ani nevzlétala.

Nyní už se letiště vrátilo k běžnému provozu, informovala agentura Reuters.

Z Heathrow každoročně odlétá více než 67 milionů cestujících, kteří míří do 180 destinací v 90 zemích.

Cestující Vicky Lane, která chtěla letět na lince z Londýna do Dublinu, zůstala na letišti Gatwick. "Sedíme v letadle Ryanairu zhruba hodinu. Dveře jsou otevřené a je nám zima. Nejsem si jistá, kdy odletíme," postěžovala si pro BBC.

Jak ale uvedla agentura Reuters, letadla z londýnského letiště Gatwick nyní už odlétají a jiná zde mohou také přistávat.

Třetí letiště v Londýně - Stansted oznámilo na svém twitterovém účtu, že muselo pozastavit veškeré odlety. Později ale hlásilo už jen zpoždění letů.

Kromě londýnských letišť měla problémy také letiště v Bristolu, Edinburghu, Southamptonu, Oxfordu či letiště Leeds Bradford.

Pražské letiště Václava Havla nyní hlásí první zpoždění letů z Londýna. Zpožděno je letadlo z letiště Heathrow, které mělo přiletět v 17:55. Je pravděpodobné, že zpožděný bude i další spoj, který má plánovaný přílet ve 20:05.

"Žádné lety nejsou zrušené a ani to neočekáváme. Jde jen o zpoždění," uvedla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Zpoždění bude mít i spoj z Prahy do Londýna, který má odlétat v 18:40 SEČ.

Jeden zpáteční let se má uskutečnit také na letiště v Brně, spoj Ryanairu z letiště Stansted má podle letového řádu přistát ve 20:55 a neměl by být zpožděn.

Centrum v Swanwicku má problémy již od svého vzniku

Centrum v Swanwicku zaměstnává 1300 dispečerů, kteří řídí provoz nad Anglií a Walesem. Denně odbaví kolem 5000 letů. Otevřené bylo v roce 2002 a jeho výstavba stála 623 milionů liber (21,7 miliardy korun).

Problémy má však již od počátku. Otevřelo se o šest let později, než se plánovalo. Podle NATS byl důvodem problém se softwarem, který má napájet systémy.

Technické problémy a selhání počítačů zaznamenalo centrum již v letech 2008, loni v létě a loni v prosinci.

Britský úřad pro kontrolu letového provozu se cestujícím omluvil a dodal, že podniká veškeré možné akce, aby problémy rychle vyřešil.

Související