Šest mrtvých a čtrnáct zraněných si vyžádal útok sebevražedného atentátníka na autobus převážející afghánské vojáky v jihozápadní části afghánského hlavního města Kábulu.

S odvoláním na místní ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters. K výbuchu, který vůz zcela zničil, se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Podle mluvčího ministerstva obrany je mezi mrtvými také několik důstojníků. Autobus údajně vojáky převážel z práce domů, když k němu útočník přistoupil. Podle předběžných informací nebyl v žádném dopravním prostředku.

Akcím Tálibánu podlehlo v zemi za posledních 24 hodin přinejmenším 21 lidí.

V sobotu časně ráno ozbrojenci v metropoli zastřelili vysokého činitele afghánského Nejvyššího soudu Atikulláha Ravúfího.

Ravúfí byl zabit nedaleko svého domu na severozápadním předměstí Kábulu. Podle dostupných informací ho zastřelili dva muži na motocyklu, když šel z domu ke svému vozu.

Tálibán má na svědomí i páteční smrt dvou amerických vojáků u základny v Bagrámu, asi 50 kilometrů severně od Kábulu.

Američtí vojáci z mise ISAF přišli o život při bombovém útoku během průjezdu armádního konvoje v blízkosti základny.

Na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand podlehlo útoku bojovníků dvanáct lidí, kteří pracovali na odstraňování min z této oblasti. Dvanáct dalších osob bylo při útoku zraněno. Podle mluvčího místního guvernéra se afghánští vojáci s radikály krátce po přepadu střetli a boje stále trvají. Zabití lidé údajně pracovali pro společnost Star Link.

Ozbrojenci Talibanu znásobili počet útoků v Kábulu a okolí jen několik týdnů před odsunem většiny zahraničních vojáků, kteří byli v zemi rozmístěni v rámci mise NATO.

Letos už útokům radikálů podlehlo 65 zahraničních vojáků, z toho 50 Američanů.

Související