Proruští radikálové v Doněcké oblasti budou v rámci výměny zajatců žádat osvobození více než 800 zadržených či zajatých povstalců.

Novinářům v Doněcku to v sobotu řekl zástupce samozvané Doněcké lidové republiky na jednáních s Kyjevem Denis Pušilin. Seznam podle něj separatisté průběžně doplňují.

Podle ruských i ukrajinských médií dosáhli představitelé ukrajinské armády a povstalci předběžné dohody o výměně zajatců, zatím ale není jasné, kolika lidí by se měla týkat.

Ukrajinský zpravodajský server Cenzor počátkem týdne s odvoláním na bezpečnostní zdroje uvedl, že jako rukojmí či válečné zajatce separatisté zadržují 684 Ukrajinců.

Pušilin v sobotu prohlásil, že separatisté preferují výměnu podle pravidla "všichni za všechny". Týkat by se měla i 220 separatistů vyšetřovaných ukrajinskou justicí, navíc ale také 120 pravomocně odsouzených vzbouřenců. Jejich propuštění bude ale podle Kyjeva obtížné zajistit.

Výměna zajatců má být součástí širší dohody o zastavení palby, kterou by obě bojující strany měly uzavřít na připravovaném jednání v běloruském Minsku. Schůzka byla v tomto týdnu dvakrát odložena a dohoda o novém datu prý zatím neexistuje. Pušilin v sobotu uvedl, že minské jednání by se rozhodně mělo uskutečnit do konce roku.

Související