Vojenské letadlo se nad jižním Švédskem málem srazilo s komerčním dopravním letadlem, které vzlétlo z letiště v Kodani.

Oznámil to v sobotu šéf švédského vojenského letectva Micael Bydén. Podle něj byl důvodem problému vypnutý transpondér, tedy rádiový odpovídač vojenského letadla, který způsobil, že letadlo bylo neviditelné pro komerční radary.

Zároveň se podle něj nejednalo o tak vážný incident, jako se odehrál v březnu, kdy bez zapnutého transpondéru letělo ruské letadlo a dostalo se do vzdálenosti 100 metrů od letadla společnosti SAS, které rovněž vzlétlo z Kodaně.

Švédsko vyslalo k vojenskému letadlu stíhačky, aby ho identifikovaly. Bydén však odmítl prozradit, které zemi letadlo patřilo. Švédský ministr obrany Peter Hultqvist později v rozhovoru pro švédský rozhlas uvedl, že šlo o ruské výzvědné letadlo.

"Je to ruské vojenské letadlo. Identifikovali jsme ho za pomoci švédských bojových pilotů," prohlásil Hultqvist a dodal, že letadlo letělo směrem na Malmö. Podle něj byl incident vážný, nevhodný a velmi nebezpečný. Přítomnost ruského letounu v oblasti potvrdilo i dánské ministerstvo armády.

Ruské ministerstvo obrany však informace o tom, že se jednalo o jeho vojenský letoun, v nedělním prohlášení popřelo. "Let se uskutečnil v souladu s pravidly platnými pro využívání vzdušného prostoru, nebyly narušeny hranice jiných států a byla dodržena bezpečná vzdálenost od dopravních cest civilních letounů," řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Zároveň tvrdil, že v té samé oblasti prolétal i průzkumný letoun NATO.

Komerčnímu letu bylo okamžitě nařízeno změnit kurz. Podle dánských či švédských médií letělo komerční letadlo do Polska, jméno letecké společnosti ani počet cestujících v letadle však média nezveřejnila.

Související