Britská tajná služba podnikala více než dva roky hackerské útoky na servery belgické telekomunikační společnosti Belgacom.

Napsal to v sobotu belgický list De Standaard. Útoky byly podle listu mnohem rozsáhlejší, než bylo možné předpokládat.

Podle belgických novinářů byla za sledování komunikace odpovědná britská elektronická rozvědka GCHQ, která s akcí začala v roce 2011. Klienty Belgacomu jsou rovněž bruselské centrály Evropské unie a Severoatlantické aliance, společnost je ale napojena i na desítky dalších komunikačních firem v zahraničí.

O útocích britské GCHQ informoval také webový server The Intercept, který své informace získává od Edwarda Snowdena. Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb proslul vyzrazením obrovského množství důvěrných informací o špionážních akcích amerických rozvědek.

Na serverech Belgacomu byl údajně nalezen špionážní virus, jeden z nejvyspělejších na světě. Britští zpravodajci si Belgacom za svůj cíl vybrali údajně proto, že největší belgický operátor obsluhuje strategické klienty a přes jeho komunikační trasy je možné dostat se dál do Evropy a do světa.

Na hackerské útoky se přišlo až loni, píše De Standaard. Technici Belgacomu při práci na bezpečnostním zajištění nalezli neznámý virus a odstranili ho. Vedení GCHQ na žádost novinářů o vysvětlení nereagovalo, píše belgický deník.

Související