Britský parlament chce požádat americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) o důvěrné informace o výsleších na základně Guantánamo.

Ty nebyly v nedávné zprávě amerického Senátu z bezpečnostních důvodů zveřejněny.

Stanici BBC to v neděli oznámil šéf parlamentního bezpečnostního výboru Malcolm Rifkind. Londýn chce podle něj zjistit, zda se na skandálních praktikách amerických vyšetřovatelů nepodíleli i Britové.

Podle Rifkinda je britské vládě známo, že některé části senátní zprávy, která odhalila mimořádně kruté zacházení s osobami podezřelými z terorismu, byly z bezpečnostních důvodů vyřazeny. Londýn prý nemá informace o tom, že by se jakkoli týkaly Británie, přesto chce parlament americkou CIA o utajované pasáže požádat.

Rifkind ale neví, zda je z USA dostane. "Netvrdím, že jsem si jistý," řekl BBC.

Agentura AP upozorňuje, že Britové svou žádost neadresovali americké vládě nebo parlamentu, ale zpravodajské službě.

Senátní zpráva vyvolala skandál, přestože republikáni, bývalí členové americké vlády i někdejší vedoucí činitelé CIA její obsah zpochybňují.

V Británii se ozývají hlasy volající po tom, aby Londýn zastavil jednání s USA o využívání atolu Diego Garcia v Indickém oceánu, kde má Pentagon základnu. Atol nejméně dvakrát posloužil pro mezipřistání amerických letadel převážejících údajné teroristy k výslechům. Smlouva o pronájmu základny vyprší v roce 2016.

Bývalý viceprezident USA výslechy hájí

Výslechy údajných teroristů na základně v Guantánamu přinášely cenné výsledky a byly oprávněné. V rozhovoru pro americkou stanici NBC to v neděli řekl bývalý americký viceprezident Dick Cheney.

"Program byl úspěšný, absolutně úspěšný. Bez váhání bych ho schválil znovu. Vyšetřovatele by měli oslavovat a vyznamenat," konstatoval Cheney.

Postup vyšetřovatelů pomohl CIA zjistit místo, kde se skrýval bývalý vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, kterého americké komando zastřelilo v květnu 2011, řekl Cheney. Podařilo se podle něj také nalézt organizátory útoků na New York a Washington ze září 2001 a odvrátit nové útoky na USA.

Zprávu o nelidských praktikách na Guantánamu zveřejnil Senát USA minulé úterý. Američtí vyšetřovatelé podle ní upírali vězňům spánek, ponižovali je a simulovali topení, aniž získali potřebné informace.

Zpráva má 6000 stran a zahrnuje období let 2002 až 2009. Většina obsahu je tajná, zveřejněno bylo jen 528 stran.

Související