Ozbrojený útočník držel sedmnáct rukojmí v kavárně v centru australského Sydney. Policisté rušnou obchodní čtvrť Martin Place ihned uzavřeli a místo obklíčili.

Z kavárny se nejprve podařilo uprchnout pěti lidem, později vzaly policejní síly objekt útokem. Dovnitř vtrhly poté, co v kavárně vypukla střelba. Samy použily ostré náboje a ohlušující granáty.

Při zásahu přišli o život dva rukojmí i únosce, další čtyři lidé jsou těžce zranění, oznámila policie.

Mezi mrtvými rukojmími je 34letý muž a 38letá žena. Oficiálně zatím není potvrzeno, zda se stali obětí střílejícího únosce, či palby policistů. Australská média spekulovala, že zločinec zabil nejméně jednoho ze svých zajatců.

Jak zaznělo na tiskové konferenci uspořádané vedením policie, zákrok byl nezbytný. Pokud by policisté do budovy nevtrhli, byly by ohroženy další životy.

Místní policie tvrdí, že už zná jméno útočníka. Považuje ho za duchovního íránského původu jménem Man Haron Monis, který v Austrálii obdržel azyl. Nyní je v podmínce za násilnictví a byl odsouzen za zasílaní urážlivých dopisů rodinám padlých australských vojáků. List Sydney Morning Herald tvrdí, že Monis se dříve označoval za "duchovního léčitele" a před deseti lety se v Sydney zabýval černou magií.

Nakonec se podle všeho přiklonil k islámskému radikalismu a jako "osamělý vlk" se rozhodl k víceméně improvizovanému činu.

Man Haron Monis, zdroj: Reuters.

Australský premiér Tony Abbott dříve během dne uvedl, že existují určité indicie, že by mohlo jít o politicky motivovaný čin. Útočník rozeslal do médií video se svými požadavky, policie však média požádala, aby video nezveřejňovala.

Podle televize Channel 10, jejíž reportéři mluvili se dvěma z rukojmích, chtěl útočník mluvit právě s premiérem Abbottem a požadoval vlajku Islámského státu.

Podle informací HN útočník udeřil v Sydney na stejném místě, na kterém před několika měsíci policie nacvičovala protiteroristickou akci.

"Nevíme, jestli je to politicky motivované. Jsou tady ale určité indicie, že by mohlo být," řekl na krátkém briefingu australský premiér Abbott. "Jde o velmi znepokojivou událost. Chápu veškeré obavy a úzkost Australanů," dodal.

"Chceme, aby se to vyřešilo poklidně, a uděláme pro to všechno, co je v našich silách," řekl dále policejní komisař Andrew Scipione. Policie tvrdí, že šlo o ojedinělý incident.

V pondělí se na sociálních sítích objevily také fotografie, kde si turisté fotili tzv. selfies s děním v okolí kavárny.

Nedlouho poté, co se objevily informace o obsazení kavárny, vyšlo rovněž najevo, že byla kvůli podezřelému balíčku evakuována známá budova opery v Sydney. Policie ale později ujistila, že konflikt je pouze lokální.

Australané jsou šokovaní

"To je prostě neuvěřitelné, nechápu to, nikdy bych to tady u nás nečekala," řekla reportérovi HN emotivně obyvatelka města Anne Kesslerová jen desítky metrů od centrálního náměstí Martin Place, kde byli rukojmí zadržováni. 

"Věděli jsme, že to jednou přijde až k nám, ale netušili jsme kdy a kde," uvedla také Sheryn von Schwerinová sedící v nedaleké restauraci. "Předtím jsme si mysleli, že jsme daleko a izolovaní od problémů ostatního světa. Že prostě žijeme ve šťastné zemi. Teď to neplatí," dodala.

"Poprvé v životě mám v Austrálii strach nastoupit do letadla. To tady nikdy nebylo," řekl pro HN také Jarrod Miller.

Vše údajně začalo v pondělí kolem 9.44 místního času (v neděli ve 23.44 středoevropského času), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou (ve které mohla být zbraň), který vešel do kavárny a obchodu Lindt v centru Sydney. Celá oblast byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl například i nedaleký americký konzulát.

Podle některých informací byla na vlajce, kterou měl útočník uvnitř kavárny, napsána arabsky takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: "Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok." Tento typ vlajky prý využívají například islamisté z fronty an-Nusra operující v Sýrii.

Někteří muslimové se na svých twitterových účtech od útoku distancovali a komunita australských muslimů vydala odmítavé tiskové prohlášení.

Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená Spojenými státy podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát.

Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi 60 jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje finance.