Policie v pondělí ráno na různých místech Francie rozbila síť, která ze země posílala místní islamisty do Sýrie na pomoc tamním bojovníkům islámské svaté války (džihádu). Uvedla to agentura AFP.

Cílem zátahu byly desítky osob. Většina z nich byla zatčena v oblasti města Toulouse na jihozápadě země. Protiteroristické a další elitní zásahové jednotky zatýkaly také v oblasti Paříže a v Normandii na západě Francie.

Francie letos čelí zvýšenému počtu mladých islamistů, kteří odjíždějí do Sýrie a Iráku. Tam se podle francouzských úřadů ještě více radikalizují a po jejich předpokládaném návratu do Francie mohou představovat pro zemi vážnou teroristickou hrozbu.

Podle odhadů ministerstva vnitra je nyní v oblasti na 400 islamistů z Francie a další stovky jsou na cestě, nebo se k ní chystají. Padesátka z nich od loňska zahynula a 120 se jich už vrátilo do Francie.

S podobným problémem se v Evropě také potýká především Británie a Německo.

Český premiér Bohuslav Sobotka koncem září řekl, že Česká republika zatím nemá informace o tom, že by se z jejího území nějací bojovníci účastnili aktivit Islámského státu a dalších islamistických skupin v Sýrii a Iráku.

Související