Vládnoucí koalice japonského premiéra Šinzóa Abeho získala v nedělních předčasných volbách drtivou většinu ve 475členném parlamentu. Premiérova Liberálnědemokratická strana (LDP) má 291 míst a spolu s koaliční Stranou spravedlnosti a čistoty (Komeitó) 326 křesel.

Abe vypsal hlasování dva roky před řádným termínem, aby získal nový mandát pro svou politiku usilující o oživení třetí největší ekonomiky světa, která od počátku 90. let stagnuje. Volební účast byla na japonské poměry velmi slabá - pouhých 52 procent. Abe po vyhlášení výsledků slíbil nový plán, který má vést k oživení hospodářské činnosti v zemi.

Vyhrané volby stávajícímu premiérovi kromě hospodářských reforem usnadní také zavedení některých nepopulárních opatření, jakými jsou obnova provozu jaderných elektráren či schválení změny ústavy, jež by poprvé od druhé světové války japonským vojákům umožnila bojovat v zahraničí.

Dvoutřetinová většina vládní koalici dává možnost přehlasovat horní komoru, pokud ta nějaký návrh zákona vrátí.

Podle analytiků Abe profitoval mimo jiné z roztříštěnosti opozičního tábora. Jeho hlavní konkurent, DPJ, byla u moci v letech 2009 až 2012, ale ztratila důvěru voličů vzhledem k neschopnosti naplnit předvolební sliby a nepřesvědčivému vedení země po zemětřesení, přívalové vlně cunami a havárii jaderné elektrárny z roku 2011.

Šinzó Abe se narodil roku 1954 do rodiny elitních politiků. Vystudoval politologii v Japonsku a USA. Do politiky vstoupil Abe v roce 1982 jako osobní tajemník svého otce, tehdy ministra zahraničí.  Po nedělních volbách se stal Abe japonským premiérem už potřetí. 

 

Související